FN Brno posílá sms zprávu dárcům ve chvíli, kdy jejich krev někomu pomáhá

foto Krevní konzervy - ilustrační foto.

Brno - Fakultní nemocnice Brno zavedla děkovací sms pro dárce krve a plazmy. Sms jim přijde ve chvíli, kdy jejich krev pomáhá některému z pacientů. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Dárcům může přijít i více sms zpráv, protože se z odebrané krve dělá více preparátů. Služba funguje od 7:00 do 18:00. Fakultní nemocnice Brno je podle Plaché největší transfuzní středisko v zemi a kromě vlastních potřeb zásobuje krví i další nemocnice. V registru má tisíce lidí, ne všichni ale chodí pravidelně. Proto nemocnice nové dárce stále hledá.

Sms zpráva přijde dárcům krve, plazmy i destiček. "Jedná se o odeslání textové zprávy ve chvíli, kdy transfuzní přípravek vyrobený od dárce je vyexpedovaný a někomu pomáhá. Z jednoho odběru krve se vyrobí hned několik přípravků," uvedla Plachá.

Podle ní je možné, že dárce obdrží několik zpráv za sebou. "Svým odběrem může pomoct hned několika lidem. Zpráva může přijít až několik dní po odběru. Červené krvinky mají expiraci 42 dnů, plazmu mrazíme až na tři roky a expirace destiček je pět dnů," řekla Plachá.

Nemocnice službu zavedla na opakované žádosti ze strany dárců. "V zahraničí jsou děkovací sms trendem už dlouho. Chápeme, že v době reklam může být služba pro někoho obtěžující. Nicméně bychom byli rádi, kdyby byla brána odlišným způsobem. SMS je poděkováním za nesobecký čin," dodala Plachá.

Letos uplynulo 20 let od doby, kdy se transfuzní a tkáňové oddělení přestěhovalo z Tomešovy ulice v Brně do sídla nemocnice v Bohunicích. V posledních letech oddělení spolupracuje i se středisky v Třebíči a Jihlavě. Ročně provede kolem 50.000 odběrů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď