Rybova vánoční mše dnes opět rozezněla pražské hlavní nádraží

foto Již podvacáté zazněla v odbavovací hale na Hlavním nádraží v Praze vánoční mše Jakuba Jana Ryby, 23. prosince 2022, Praha.

Praha - Hlavním nádražím v Praze dnes již podvacáté zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Setkání s názvem Rybovka na hlaváku se konalo po dvouleté pauze, kterou způsobila pandemie koronaviru, a lidé se při něm naladili na sváteční atmosféru. Stejně jako v předchozích letech profesionální hudebníky a sboristy a také amatéry, kteří se přidali na místě, vedl ze štaflí dirigent a organizátor Lukáš Prchal. Rybovu mši si mohou lidé o Vánocích poslechnout i na dalších místech.

Fotogalerie

Orchestr a zpěv sólistů Tamary Morozové, Terezy Papouškové, Martina Šrejmy a Lukáše Hynka Krämera obdivně poslouchala zcela zaplněná nádražní hala. Většina posluchačů dorazila cíleně, jiným koncert nečekaně zpříjemnil čekání na vlak. Někteří zájemci shlíželi na orchestr i z horního patra knihkupectví, které je uprostřed odbavovací nádražní haly. Mezi účastníky byly i rodiny s dětmi, které mají prázdniny. Přítomní cizinci zřejmě netušili, že se jedná o tradiční vánoční akci, mnohé z nich ale melodie nadchla.

Na závěr koncertu zazněla známá koleda Narodil se Kristus Pán a posluchači odměnili muzikanty, zpěváky a především dirigenta bouřlivým potleskem.

"Původně to začalo tak, že jsme tady hráli bezdomovcům a holubům, dneska už je to taková spíš masovější akce, na kterou, si myslím, že se pravidelně každý rok spousta stovek lidí těší," řekl ČTK k začátkům akce Prchal.

Stejně jako dnes zněla Rybova mše pražským nádraží, v neděli byla slyšet v hale královopolského nádraží v Brně. K "Rybovce" se dnes odpoledne sešli hudebníci a zpěváci také na Kampě pod Karlovým mostem.

Rybova vánoční mše poprvé zazněla o Vánocích roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, kde Ryba pracoval jako učitel. Oblibu si jeho mše získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď