Ukrajina se připravuje na všechny scénáře obrany, řekl Zelenskyj

foto Ukrajinští vojáci v Bachmutu na snímku ze 17. prosince 2022.

Kyjev - Ukrajina je připravena na všechny možné scénáře obrany vůči Rusku a jeho spojenci Bělorusku. V pravidelném večerním videu to prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ochrana ukrajinských hranic je přitom podle něj stálou prioritou.

"Ochrana našich hranic, jak s Ruskem, tak s Běloruskem, je naší stálou prioritou," řekl Zelenskyj. "Připravujeme se na všechny možné obranné scénáře," dodal prezident země, která od 24. února čelí ruské vojenské agresi.

Zelenskyj se takto vyjádřil v předvečer návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Bělorusku a v době spekulací o možné nové ofenzivě Moskvy s využitím Běloruska.

Ukrajinský prezident ve videu znovu vyzval západní spojence, aby jeho zemi poskytli účinné systémy protivzdušné obrany. V pátek Rusko na Ukrajinu odpálilo téměř 100 řízených střel, které mířily na civilní a energetickou infrastrukturu. Podle Zelenského se od té doby podařilo obnovit dodávky elektřiny pro devět milionů lidí.

Zelenskyj také řekl, že ukrajinské síly nadále drží východoukrajinské město Bachmut, o které obě strany svádějí aktuálně patrně nejlítější boje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď