Kreml zamítl výzvu Zelenského, aby se do konce roku začali Rusové stahovat

foto Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva - O odchodu ruských vojsk z Ukrajiny do konce roku nemůže být řeč, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Reagoval tak na pondělní mírový návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jenž podle agentury Reuters zahrnuje stažení ruských vojsk z Ruskem okupovaných ukrajinských území. Peskov dnes tvrdil, že Kyjev musí přijmout novou "realitu", čímž měl na mysli čtyři ukrajinská území, která se Moskva letos nelegálně pokusila anektovat.

"O tom nemůže být řeč," odpověděl novinářům podle agentury TASS mluvčí Kremlu na dotaz, zda Rusko zvažuje možnost zahájení stahování vojsk z Ukrajiny před koncem letošního roku. "Ukrajinská strana musí vzít v potaz realitu, která se tu za celou tu dobu vyvinula," pronesl Peskov.

"Tato realita hovoří o tom, že v Ruské federaci se objevily nové subjekty, které se objevily v důsledku referend, jež se konaly na těchto územích," pokračoval Peskov s odkazem na Kremlem zinscenovaná hlasování, která Rusko v září uspořádalo ve čtyřech ukrajinských oblastech ve snaze o jejich anexi. Většina zemí světa i OSN tento pokus odsoudily jako nelegální, hlasování se podle nich konala pod hlavněmi zbraní. "Bez zohlednění těchto nových skutečností je jakýkoliv posun vpřed nemožný," dodal Peskov.

Reagoval tak na Zelenského pondělní slova během digitální schůzky se šéfy vlád a států G7. Ukrajinský prezident je ve svém projevu požádal mimo jiné o další vojenské vybavení a také, aby podpořili jeho plán na mírové řešení války na Ukrajině, kterou letos v únoru rozpoutalo Rusko. Ten začíná stažením ruských vojáků, přičemž jako vhodný termín prezident navrhl Vánoce.

Vojska vyslaná Moskvou přišla od září na východě a jihu Ukrajiny pod náporem ukrajinské protiofenzivy o značná území, která okupovala. A Rusko od pokusu o zábor čtyř dalších ukrajinských oblastí (poloostrov Krym nelegálně anektovalo už v roce 2014) stále častěji hovoří o své ochotě vést mírové rozhovory, poznamenal Reuters.

Moskva tvrdí, že Ukrajina a Západ nechtějí jednat, a sama odmítá obvinění, že se tak Kreml jen snaží získat čas, aby umožnil svým vyčerpaným silám se po sérii porážek přeskupit. Kyjev možné vyjednávání dlouhodobě podmiňuje ruským zastavením útoků a stažením ze všech ukrajinských území, která invazní jednotky obsadily.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď