Veterináři utratili v chovu ve Frahelži 15.000 kachen kvůli ptačí chřipce

foto Veterináři začali likdvidovat asi 17.000 kachen z velkochovu firmy Mavela Dynín, kde se objevila ptačí chřipka, 5. prosince 2022 Frahelž, Jindřichohradecko.

Frahelž (Jindřichohradecko) - Veterináři dnes zlikvidovali 15.000 kachen z chovu firmy Mavela Dynín ve Frahelži, kde se prokázala ptačí chřipka. Je to největší ohnisko nákazy, jaké v kraji kdy bylo. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků. Původně bylo na farmě 22.000 zvířat, minulý týden jich 5000 uhynulo, přes víkend další dva tisíce. Novinářům to dnes řekli veterináři. Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

Fotogalerie

"V jižních Čechách je to zatím největší ohnisko, které jsme tady zažili, takže předpokládáme, že to (zásah) bude do večera. Je tam 15.000 kachen, naskladněno bylo 22.000, 5.000 jich uhynulo v minulém týdnu, teď přes víkend uhynuly další dva tisíce. Tady vidíte, jak je ten virus agresivní, jak nákaza postupuje, tak musíme utrpení těm ptákům zkrátit. Je to nejvyšší koncentrace ptáků, jakou jsme zatím měli," řekl dnes dopoledne ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Drůbež utratili veterináři oxidem uhličitým. Asanační podnik dodal šest kontejnerů, v sedmém je drůbež, co uhynula o víkendu. Na každou ze tří hal připadají dva kontejnery. "Mělo by to být za chvíli hotové, už utrácejí poslední kusy. Měla by ještě následovat dezinfekce aerosolem," řekl ČTK před 17:00 Kouba. Likvidace se trochu protáhla, protože firma, jež dodává kysličník uhličitý, ho přivezla později, než měla. Veterinářům pomáhalo 15 hasičů, dezinfikují také prázdné haly, uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, také patří Mavele Dynín, je v něm 120.000 nosnic. Veterináři tam dnes posoudí zdravotní stav chovu a zabezpečení. "Zaměstnanci nesmí přecházet z jednoho chovu do druhého, aby nepřenesli nákazu, to je velice nebezpečné," řekl Kouba. Vpodvečer řekl, že ve zmíněném velkochovu zatím nezjistili problémy. Ještě musí ale počkat na výsledky krevních testů. "Jde o přesuny vajec. Vytloukají tam vejce," řekl Kouba. Firma musí mít kvůli nákaze veterinární osvědčení a všechny produkty tepelně opracovat, dodal.

Velké ztráty zaznamenala kvůli ptačí chřipce v roce 2017 firma Blatenská ryba. Přišla tehdy zhruba o 27.000 kachen, veterináři tam také zlikvidovali téměř 60.000 násadových vajec. Společnost pak neobnovila chov chovných kachen, jen chov kachen jatečných. Kachny se na firemním obratu podílí asi třetinou.

Frahelž je zatím jediným ohniskem nákazy v zemi. "Bohužel je teď období, kdy se chřipkové viry šíří. Může se stát, že se to dostane dál," dodal Kouba. Soupis drůbeže lidí v okolí budou mít veterináři v pátek. Chovatelům doporučil, aby chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Kolem ohniska ve Frahelži vymezili veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich jsou omezené přesuny drůbeže, vzniknou také soupisy chovů.

Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. V první polovině roku zaznamenali veterináři v ČR deset ohnisek ptačí chřipky v malochovech i komerčních velkochovech. V Evropě v poslední době ptačí chřipky přibývalo. Za listopad se objevilo přes 100 ohnisek.

V jižních Čechách se naposledy objevila tato choroba v lednu v malochovu v Klínovicích na Strakonicku. Loni v listopadu se nákaza prokázala v chovu Rybářství Nové Hrady, kde je jediný šlechtitelský chov hus v Česku s padesátiletou tradicí. V chovném hejnu bylo kolem 5000 ptáků včetně kachen, veterináři museli zlikvidovat asi 4100 z nich. Letos veterináři očkovali proti ptačí chřipce čtyři tamní hejna hus, 818 ptáků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď