Vláda projedná zvýšení náhrad výdělku po pracovním úrazu a nemoci z povolání

foto Nemocniční lůžko - ilustrační foto.

Praha - Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících by se měly od ledna zvýšit. Zvednout by se totiž měl průměrný příjem, ze kterého se počítají. Růst by měl stejně jako procentní část důchodu, která se při valorizaci v novém roce zvedá o 5,1 procenta. Stejně jako u zaměstnanců by se měly upravit i náhrady po služebním úrazu či nemoci z povolání vojákům a policistům. Počítají s tím tři navrhovaná nařízení, která se chystá ve středu schvalovat vláda.

Náhrady se valorizují pravidelně. Představují rozdíl mezi průměrným příjmem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku i případný invalidní důchod. Tento rozdíl se pak dorovnává. Pro pozůstalé po člověku, který zemřel v práci či po nemoci z povolání, odpovídá náhrada části jeho průměrného výdělku před úmrtím. Pokud zemřelý pracovník živil jednu osobu, rovná se částka polovině příjmu. U víc vyživovaných je to 80 procent.

Náhrady se zvyšují stejně jako procentní část důchodů. Ta od ledna vzroste, a to o 5,1 procenta. Stejně se tedy podle navrhovaných nařízení má zvednout i příjem, z něhož se pak náhrady počítají. Naposledy se upravovaly v září při letošní druhé mimořádné valorizaci penzí. Tehdy se příjem pro výpočet zvýšil o 5,2 procenta.

Úřady a instituce na náhrady po úpravě vydají podle podkladů k nařízením příští rok zhruba o dva miliony korun víc. Ostatní zaměstnavatelé platí od roku 1993 zákonné pojištění odpovědnosti u dvou pojišťoven, a to u Generali České pojišťovny a u Kooperativy. Ty by měly vyplatit na toto navýšení podle odhadů o 287,5 milionu korun víc.

V resortu vnitra má náhrady asi 220 lidí. Náklady ministerstvo vyčíslilo na 1,4 milionu korun, sumu má v rozpočtu.

Náhrady jsou i za úrazy či nemoci z povolání ve službě, v náhradní službě či na cvičeních. V resortu obrany se týkají podle podkladů 63 lidí. Výdaje by se po navýšení zvedly příští rok asi o 1,6 milionu korun. Rozpočet resortu s tím počítá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď