Kubánský prezident po návštěvě Moskvy jednal s Erdoganem, z Ankary míří do Číny

foto Prezident Kuby Miguel Díaz-Canel a prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan v Ankaře 23. listopadu 2022.

Ankara - Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel jednal v Turecku o širší bilaterální spolupráci se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, jehož zemi mimo jiné poděkoval za podporu v době letitých a stále trvajících amerických sankcí. Informovala o tom agentura EFE, podle níž je Díaz-Canel první hlavou Kuby na návštěvě Turecka po 27 letech.

Fotogalerie

Rovněž Erdogan na společné tiskové konferenci po jednání s Díazem-Canelem zmínil americké embargo, které trvá už od 60. let minulého století. S odkazem na něj podle EFE řekl, že turecko-kubánská spolupráce je "pod svým potenciálem, nepochybně kvůli jednostranným sankcím vůči Kubě".

Při návštěvě kubánského prezidenta, jehož doprovází mimo jiné ministři hospodářství, obchodu, energetiky, zahraničí či zdravotnictví, byly podle agentury Anadolu podepsány dohody o spolupráci v různých oblastech, včetně kooperace centrálních bank obou zemí.

Erdogan připomněl, že Turecko realizuje na Kubě několik zemědělských projektů a obě země společně operují v Africe, zejména v Rovníkové Guineji. Ankara také už několik let pomáhá Kubě řešit problémy s výpadky dodávek elektřiny, od roku 2019 tam například poslala už sedm lodí-plovoucích elektráren, jež se připojují na tamní energetickou soustavu.

Kubánská delegace dnes také navštívila v Ankaře Atatürkovo mauzoleum, v němž je pohřben zakladatel Turecké republiky Mustafa Kemal, zvaný Atatürk (Otec Turků). Podle agentury Anadolu Díaz-Canel do návštěvní knihy napsal, že Atatürk byl "zdrojem inspirace pro Fidela Castra".

Kubánská delegace dorazila do Turecka z Moskvy, kde jednala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a kde mimo jiné Díaz-Canel s Putinem odhalili sochu zesnulého kubánského vůdce Castra. Z Ankary zamíří kubánští ministři a prezident do Pekingu. Téměř dvoutýdenní cestu, která je nejvýznamnější zahraniční cestou kubánské vlády od začátku pandemie covidu-19, zahájili minulý týden v Alžírsku.

Nejvyšší představitel Kuby byl v Turecku podle EFE naposledy před 27 lety a byl to právě Fidel Castro. V roce 2017 navštívil Ankaru kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez a dva roky nato šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavusoglu zavítal na Kubu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď