V příštím roce se chystá vycestovat do zahraničí 44 % Čechů

foto

Podle říjnového průzkumu k cestovním trendům s celkem 2.000 respondenty, který realizovala společnost Mind Bridge Consulting, plánuje v roce 2023 cestovat do zahraničí 44 % Čechů. Cestu do Německa v příštím roce plánuje více než 18 % Čechů. V žebříku nejoblíbenějších zahraničních destinací se tak Německo umístilo na 6. místě.

Výsledky průzkumu představila Německá turistická centrála (DZT) na svém tiskovém brífinku 6. prosince. V období leden až září 2022 bylo v Německu realizováno téměř 890.000 přenocování českých hostů, což odpovídá téměř 84 % z období leden až září 2019. „Jsem si jistý, že v letošním roce dosáhneme minimálně jednoho milionu přenocování“, komentuje výsledky Jan Pohaněl, vedoucí Německé turistické centrály pro ČR a dodává: „Česká republika patří k nejrychleji se zotavujícím zdrojovým trhům Německa a upevnila svou pozici v rámci 15 nejvýznamnějších zemí pro příjezdový cestovní ruch našeho západního souseda.“

Dále byla na tiskovém brífinku představena aktuální vánoční kampaň DZT, spolu s informacemi k vybraným vánočním trhům. Aktuálně je v celém Německu využíváno energeticky šetrné osvětlení s LED lampami, a také je kladen veliký důraz na regionální a ekologicky vyráběné produkty i pokrmy.

Düsseldorf:

Z Prahy dostupný letecky (přímé lety zajišťuje společnost Eurowings)

Nachází se zde celkem 6 tematických trhů:

Altstadtmarkt: stánky jsou budovány podle vzoru starých měšťanských domů

Trh řemesel: nachází se před renesanční cihlovou budovou radnice

Pohádkový trh: osvětlení tvoří celkem 15.000 LEDkových žárovek; na dřevěných chaloupkách jsou zobrazeny siluety pohádkových postav

Kö-Bogen: trhy u obchodního centra Kö-Bogen II, což je budova s největší zelenou fasádou v Evropě (stavba dokončena v r. 2021)

Kö-Lichter-Markt: nachází se na Königsallee, jedné z nejznámějších nákupních ulic v Evropě

Schadow-Markt: nachází se na jedné z nejznámějších nákupních ulic Düsseldorfu „Schadowstraße“.

Hochschwarzwald (Ravennaschlucht):

Trhy jsou umístěny pod 40 metrů vysokým železničním viaduktem

Vedle produktů od místních umělců a řemeslníků zde můžete ochutnat řadu místních specialit: schwarzwaldský třešňový dort, schwarzwaldskou šunku, zvěřinu nebo místní pálenku.

Berlín:

Najdete zde více než 50 vánočních trhů, níže jsou uvedené některé z nich:

tradiční vánoční trh ve čtvrti Spandau, Betlém s živými zvířaty, celkem 400 stánků

královský trh ve čtvrti Charlottenburg se světelnou show a živou hudbou

vánoční trh pro LGBT komunitu

trh na náměstí Gendarmenmarkt ve znamení luxusu, s hudebníky a akrobaty

skandinávský trh ve čtvrti Prenzlauer Berg, v prostorách pivovaru ; trh je pojmenován po severské bohyni světla Lucia, využít můžete mj. také mobilní saunu

Bio-vánoční trh na náměstí Kollwitzplatz – zde si můžete pochutnat např. na vafli z celozrnné mouky nebo na bio-steaku.

Drážďany:

Můžete potěšit sebe i své blízké zakoupením ručně vyráběných regionálních produktů: např. dřevěné figurky z Krušných hor, ubrusy z modré látky typické pro Lužický region, nebo tzv. herrnhutská hvězda (resp. Ochranovská hvězda – označení vánoční ozdoby oblíbené a rozšířené především v německém prostředí a v místech ovlivněných Moravskými bratry. Právě v jejich komunitě v Ochranově v saské Horní Lužici hvězda v roce 1821 vznikla).

V Drážďanech můžete navštívit tradiční trh „Striezelmarkt“, který láká návštěvníky již od r. 1434. V okolí Drážďan pak stojí za návštěvu tradiční vánoční trhy v Míšni, Pirně nebo Radebeulu.

Hamburk:

I zde najdete celou řadu vánočních trhů, na kterých si můžete užít regionální speciality, obdivovat tradiční místní výrobky nebo se zaposlouchat do vánoční hudby.

Historický trh před Hamburskou radnicí

Vánoční trh v Hafen City s nezaměnitelnou atmosférou

Vánoční trh na FleetInsel: oáza v centru města – malé šarmantní náměstí, které se nachází na Michalském mostě (Michaelisbrücke)

Vánoční trh Santa Pauli, nejerotičtější trh v Hamburku

V Muzeu práce se koná ekologický vánoční trh, kde můžete zakoupit např. ručně vyráběné vánoční ozdoby, nebo ochutnat biologické sváteční menu

vánoční trh u kostela sv. Marka (Sankt-Markus Kirche), menší trh s příjmenou atmosférou a regionálními i ekologickými produkty – můžete ochutnat bio-svařák nebo brusinkový punč.

Mnichov:

Ústředním vánočním trhem v Mnichově je tradiční Christkindlmarkt, který se nachází před romantickou neogotickou radnicí na náměstí Marienplatz. Jeho kořeny sahají až do 14. století.

Další specialitou je vánoční trh „Krippenmarkt“, což je pravděpodobně největší německý trh s betlémy. Výroba betlémů má v Mnichově dlouhou tradici. V r. 1757 se konal v Mnichově první samostatný trh s výstavou betlémů, který trval od 1. adventní neděle až do slavnosti tří králů 6.1.

Norimberk:

I zde je hlavním vánočním trhem tradiční Christkindlmarkt, který je tvořen přibližně 180 dřevěnými stánky s typickými červenobílými střechami. Jako každoročně si zde budete moci pochutnat na norimberských perníčcích, které se pečou již více než 600 let. A pokud nejste na sladké, můžete si dát tradiční norimberské klobásy s kysaným zelím a bramborovým salátem. Zahřát se můžete norimberským svařeným vínem nebo punčem z červeného vína a rumu, tzv. „Feuerzangenbowle“.

Zajímavostí těchto trhů jsou i vánoční stánky partnerských měst z různých zemí, mezi kterými nebude letos chybět ani Praha. Můžete si tam zakoupit drobnosti a umělecké předměty typické pro jednotlivé země.

Řezno:

Nejstarším vánočním trhem Řezna je Christkindlmarkt, který existuje již více než 200 let. Dalším trhem, který stojí za zmínku, je vánoční trh na zámku Thurn und Taxis. Nachází se zde řada atrakcí zejména pro malé návštěvníky, a také řemeslné dílny se skláři, výrobci svíček a dalších řemesel. Dále uvádíme ještě tzv. Lucreziamarkt, což je trh uměleckých řemesel.

A krátce se zmiňujeme také o nejnovějším vánočním trhu v Řezně, který existuje teprve od r. 2020: jedná se o tzv. hraběcí Christkindlmarkt a nachází se v parku Dörnberg. K vidění jsou zde mj. alpaky.

Postupim:

V Postupimi se mj. koná „český“ vánoční trh na náměstí „Weberplatz“. Toto náměstí nechal zbudovat pruský král Fridrich II. jako útočiště pro protestantské tkalce z Čech. V rámci trhu prezentují čeští umělci a řemeslníci své dovednosti.

V centru města se koná vánoční trh Blauer Lichterglanz (laděný do modra) a za návštěvu stojí také trh v holandské čtvrti.

Quedlinburk:

jedná se o město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO

za návštěvu stojí tradiční vánoční trh před budovou radnice, v kulisách typických hrázděných domů

najdete zde největší adventní kalendář v celém Německu: každý den (od 1. do 24.12.) se otevřou dveře jednoho z vánočně ozdobených domů na zámeckém vrchu „Schlossberg“. Za každými dveřmi pak zejména na malé návštěvníky čeká pohádkové překvapení.

Německá turistická centrála (DZT) je národním úřadem cestovního ruchu s hlavním sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. Z pověření Spolkového ministerstva hospodářství a energie zastupuje Německo jako zemi cestovního ruchu a na základě rozhodnutí Německého spolkového sněmu je tímto ministerstvem podporována. V úzké spolupráci se svými partnery z německého turismu, sdružení a hospodářských podniků DZT vyvíjí a komunikuje strategie a marketingové kampaně, aby nadále budovala kladnou image německých turistických destinací v zahraničí a podporovala cestovní ruch do Německa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď