Primátorkou Hradce Králové zvolena prorektorka UHK Springerová (HDK)

foto Ustavující zasedání zastupitelstva Hradce Králové, 15. listopadu 2022. Primátorkou Hradce Králové byla zvolena prorektorka Univerzity Hradec Králové a předsedkyně Hradeckého demokratického klubu Pavlína Springerová.

Hradec Králové - Primátorkou stotisícového Hradce Králové dnes zastupitelé zvolili prorektorku Univerzity Hradec Králové a předsedkyni Hradeckého demokratického klubu Pavlínu Springerovou. Stala se první ženou v čele města v jeho historii. V tajné volbě jí dalo hlas 20 z 34 přítomných zastupitelů.

Fotogalerie

Springerová se bude opírat o pětikoalici složenou z koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Pětikoalice má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 21 křesel. Hnutí ANO, které volby ve městě vyhrálo, bude spolu s SPD v opozici.

Springerová v nominačním projevu uvedla, že nehodlá kumulovat funkce a pozice prorektorky se vzdá. Ve prospěch města však hodlá využít své více než desetileté zkušenosti z práce v čele univerzity.

Za priority vedení města označila co nejrychlejší přijetí nového územního plánu a výstavbu dostupného bydlení, aby se "zastavil neblahý demografický vývoj". Vedení radnice také podle ní bude řešit adaptaci města na klimatickou změnu a obnovu řady míst v centru a na předměstích.

"Hradec Králové v budoucnosti vidím jako město vzdělané. Jako město, kde rostou pracovní příležitosti s vysokou přidanou hodnotou, jako město urbanisticky inteligentní," uvedla Springerová. Hradec Králové by podle ní měl být městem přátelským pro všechny generace.

Zástupci hnutí ANO vyjádřili pochybnost, zda koalice bude jednotná a stabilní. Poukazovali na neshody, které provázely vyjednávání o koalici. "S ohledem na často protichůdné zájmy uskupení či jednotlivců tvořících pětikoalici, nemůže nikdo věřit tomu, že koalice zajistí prosperitu a růst města," řekl předseda zastupitelského klubu ANO Lukáš Fiedler. Podle místopředsedy klubu ANO Denise Doksanského při odstavení 13 mandátů ANO "zvítězila ideologie, že se nevyjednává s Babišem". ANO podle něj bude v opozici konstruktivní, ale bude se velmi zřetelně ozývat.

Hnutí ANO na pozici primátora navrhlo dosavadního primátora Alexandra Hrabálka (ODS), aniž by mělo jeho souhlas s nominací. Hrabálek se k nominaci nemohl vyjádřit, protože byl z dnešního jednání omluven. Bez souhlasu navrženého není podle volebního řádu možné o něm hlasovat.

Jedinou kandidátkou na primátora tak byla Springerová. Z 34 vydaných hlasovacích lístků bylo 20 hlasů pro Springerovou, 12 lístků bylo neplatných a dva nebyly odevzdány.

Následně zastupitelé zvolili pět náměstků primátorky. Dosud byli náměstci primátora tři, když gesci čtvrtého náměstka pro školství a sociální věci měl od jara 2021 na starosti primátor Hrabálek. Primátorka i všech jejích pět náměstků bude uvolněných, tedy plně placených.

Náměstkem primátorky zastupitelé zvolili Miroslava Hlouška (ODS), který bude mít na starosti ekonomiku, rozpočet, městské organizace, sport a dopravu. Náměstek Lukáš Řádek (TOP 09) bude řídit investice a rozvoj, dotace a energetiku a náměstek Adam Záruba (Změna pro Hradec) územní plán, urbanismus a architekturu, památkovou péči a životní prostředí. Náměstek Pavel Vrbický (Piráti) bude řídit sociální věci, bytovou politiku, IT a digitalizaci a majetek a náměstkyně Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) kulturu a cestovní ruch.

Členy rady zastupitelé zvolili Arnošta Urbana (HDK), Hrabálka (ODS), bývalého primátora Oldřicha Vlasáka (ODS), Aleše Dohnala (Piráti) a senátora Jana Holáska (Rozvíjíme Hradec). Z bývalé rady města se členy nového vedení stali Hrabálek, Vlasák a Záruba. Nejvíce hlasů ze všech funkcionářů získali při dnešních volbách Hrabálek a Vlasák, a to 30.

Koaliční smlouvu v Hradci Králové představitelé stran podepsali v pondělí po více než sedmi týdnech od voleb. Uzavření dohody vázlo na podobě gescí a jejich rozdělení mezi strany.

Hradec Králové je předposledním z 27 statutárních měst, kde si zastupitelé volili nové vedení radnice. Posledním městem, kde dosud koalice nevznikla a nové vedení není, je Praha.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď