Šéf ruského Přímořského kraje nechá prověřit zprávy o ztrátách na Ukrajině

foto Ilustrační foto - Těla padlých ruských vojáků v ukrajinském městě Lyman, 3. října 2022.

Moskva - Šéf ruského Přímořského kraje Oleg Kožemjako se obrátil na vojenskou prokuraturu, aby prověřila informace z účtů ruských válečných blogerů, podle kterých 155. brigáda námořní pěchoty Tichomořské flotily v posledních dnech utrpěla obrovské ztráty v bojích nedaleko ukrajinské obce Pavlivka. Kožemjako nevylučuje, že šíření takových zpráv je tah ze strany protivníka, uvádí na svých internetových stránkách deník Kommersant. Ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že dotyčná jednotka velké ztráty na Ukrajině nezaznamenává.

"Příslušným orgánům a vojenské prokuratuře jsme poslali výzvu, aby situaci vyjasnily. Není vyloučeno, že informace vypustil protivník, tedy ukrajinské tajné služby," napsal Kožemjako na komunikační síti Telegram.

Reagoval tak na informace na ruských telegramových kanálech zabývajících se válkou na Ukrajině, kde se píše, že někteří příslušníci vladivostocké 155. brigády námořní pěchoty se obrátili na Kožemjaka kvůli ztrátám, které jejich útvar utrpěl u Pavlivky (rusky Pavlovky) v ukrajinské Doněcké oblasti. V dopise mu prý napsali, že nemají možnost informace o lidských ztrátách i zničené technice předat vojenským velitelům a chtějí, aby se Kožemjako obrátil na ministerstvo obrany.

Na dva ruské generály si příslušníci 155. brigády stěžovali, že jim na ničem nezáleží, prý se chtějí pouze předvést a o vojácích mluví jako o masu. U Pavlivky, na kterou ruské jednotky zahájily útok v noci z 28. na 29. října, během čtyř dnů údajně zemřelo, bylo zraněno či zmizelo 300 příslušníků námořní pěchoty. Podle výzvy adresované Kožemjakovi také přišli o polovinu techniky. Informace však nelze nezávisle ověřit.

"Tento příspěvek zveřejňuji proto, že o situaci v Pavlivce se nahoře mluví už několik dní, a krev teče a teče," napsal na telegramu válečný zpravodaj ruské státní televizní a rozhlasové společnosti VGTRK Alexandr Sladkov. "V Pavlivce je všechno špatně," píše se na prokremelském telegramovém účtu Wargonzo.

Ruské ministerstvo obrany ale zprávy o katastrofální situaci u Pavlivky popřelo. "Díky kompetentnímu jednání velitelů jednotek nepřesahují ztráty námořní pěchoty ... jedno procento bojového personálu," uvedlo v dnes zveřejněném prohlášení. Zraněných podle něho není více než sedm procent členů brigády a značná část se jich vrátila do služby. "Vojáci 155. brigády námořní pěchoty pokračují v aktivních útočných operacích v přiděleném prostoru odpovědnosti," píše se také v prohlášení.

Agentura Reuters označila toto prohlášení ruského ministerstva obrany za vzácnost, která odhaluje citlivé místo Ruska v situaci, kde jeho síly jsou na okupovaných částech Ukrajiny pod silným tlakem. Mezi ruskými vojenskými blogery, kteří mají na sociálních sítích půl milionu i více sledujících, narůstá nespokojenost s neúspěchy generálů. Kritika na adresu vojenských velitelů se šíří od září, kdy se ukrajinské armádě podařilo obnovit kontrolu nad rozsáhlou oblastí na severovýchodě země.

Podle běloruského opozičního portálu Naša niva byl útok na Pavlivku jedinou ruskou významnou ofenzivní operací za poslední měsíc.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď