Sněmovní zahraniční výbor označil současný ruský režim za teroristický

foto Ruský voják a ruská vlajka v Luhansku. Ilustrační foto. 

Praha - Sněmovní zahraniční výbor dnes v usnesení označil současný ruský režim za teroristický. Odsoudil zejména rozsáhlé útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo či klíčovou infrastrukturu. Neuznává také výsledky takzvaných referend o připojení čtyř okupovaných oblastí na východě Ukrajiny k Rusku. Pro usnesení hlasovalo 12 ze 14 poslanců.

Zahraniční výbor "označuje v souladu s rezolucí Parlamentního shromáždění Rady Evropy současný ruský režim za teroristický," zní čtvrtý bod usnesení. Poslanci odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a zejména útoky na civilní obyvatelstvo, civilní objekty a klíčovou infrastrukturu.

Konstatovali, že hlavním cílem poslední vlny útoků byla i vládní a energetická infrastruktura na velké části Ukrajiny a oběťmi byly desítky civilistů. Útoky podle zákonodárců způsobují omezení či zastavení dodávek energií, vody či tepla v několika regionech a ohrožují civilní obyvatelstvo.

"Ostřelování a rozmístění vojenských jednotek v areálu Záporožské jaderné elektrárny jsou hrozbou pro civilní obyvatelstvo nejen na území Ukrajiny. Přímé či nepřímé výhrůžky použitím jaderných zbraní, stejně tak jako falešná a nepodložená obvinění Ukrajiny z plánování použití zbraní hromadného ničení, jsou nebezpečnou eskalací napětí a hrozbou pro celoevropskou bezpečnost," shodli se poslanci.

V usnesení dále výbor konstatuje, že Rusko odpírá ukrajinskému lidu právo na vlastní identitu a samostatnou existenci. Akce ruských jednotek a dalších ozbrojených skupin vytvořených s podporou ruských orgánů naplňují podle poslanců znaky válečných zločinů a zločinů proti lidskosti a odpovědné osoby za ně musí být potrestány.

Výbor dále podporuje úsilí ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) o ustavení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinu agrese a také vyšetřování vedené Mezinárodním trestním soudem, které by vedlo ke stíhání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Poslanci dále vyzvali mezinárodní společenství v neutuchající podpoře Ukrajiny a vyjádřili podporu a poděkování vládě za humanitární, hospodářskou, politickou, diplomatickou nebo vojenskou pomoc napadené zemi. Podpořili také úsilí české diplomacie o revizi vztahů s Ruskem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď