Neusser na konci listopadu odejde z čela NSA, dohodl se na tom s Fialou

foto Zleva předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser a premiér Petr Fiala (ODS) vystoupili na tiskové konferenci, 3. listopadu 2022, Úřad vlády, Praha.

Praha - Filip Neusser 30. listopadu skončí jako předseda Národní sportovní agentury (NSA). Dohodl se na tom s premiérem Petrem Fialou, který to oznámil na dnešní tiskové konferenci. Zatím není jasné, kdo nahradí Neussera v čele úřadu, který rozděluje státní dotace na sport. V médiích se hovoří o současném šéfovi Českého veslařského svazu Ondřeji Šebkovi, ale Fiala to odmítl komentovat.

Fotogalerie

Neusser nemá magisterský titul, který po předsedovi NSA požaduje projednávaná novela zákona o sportu. "Mohl bych být ve funkci, než by novela zákona vešla v platnost, ale tím bych nezachoval potřebnou kontinuitu," vysvětlil předseda NSA, proč byl ochoten odejít dříve. Do konce měsíce agentura vypíše dotační programy pro rok 2023 a v lednu se pak už pod novým vedením začnou peníze vyplácet. "Se změnou ve vedení nedojde ke zpoždění ve vyplácení dotací," ujistil Fiala.

Nedostatečné vzdělání podle něj nebylo důvodem Neusserova odchodu. Myslí si, že změny v NSA přispějí ke zlepšení důvěry a stabilitě ve sportovním prostředí. "Nepanuje tam dobrá atmosféra. Ne všechno se dařilo, třeba i z hlediska vztahu mezi obcemi a Národní sportovní agenturou a další věci. My jsme dospěli k závěru, že v této chvíli bude lepší, když součástí všech připravovaných změn bude i změna ve vedení agentury," řekl.

Neussera, který se zviditelnil jako kritik a protikandidát předsedy Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřího Kejvala při volbách vedení ČOV, jmenoval do čela NSA loni v květnu premiér Andrej Babiš. Záhy poté, co se vlády ujal Fialův kabinet, se začaly objevovat informace o jeho možném konci ve funkci. Neusser dnes prozradil, že s premiérem o své budoucnosti diskutoval od léta.

"Řekl jsem jemu i jeho poradcům jasně, že na funkci nelpím a jsem připraven odejít, pokud bude garantovaná kontinuita," uvedl. Konec listopadu považuje za vhodný termín, protože nové vedení bude mít prosinec na seznámení s chodem agentury, než začne posílat sportovním organizacím dotace na rok 2023.

Kdo bude novým předsedou NSA, není jasné. "Jednání jsou teprve před námi a žádná jména, která se objevují ve veřejném prostoru, nebudu komentovat," uvedl Fiala. Nevyjádřil se tak ani k tomu, zda je ve hře současný šéf veslařů Šebek. Ten požadované vzdělání má. Navíc je jako regionální politik premiérovým spolustraníkem z ODS. V Pardubicích působí jako místostarosta prvního městského obvodu.

Národní sportovní agentura bude ještě za současného vedení vyjednávat s ministerstvem financí o úpravě rozpočtu na příští rok. V celkové sumě 6,9 miliardy korun vláda navrhuje výrazněji podpořit investice, ale naopak zatím nevyčlenila žádné peníze na provoz a údržbu sportovišť, z nichž kluby a jednoty hradí například i energie. To by se ještě mohlo změnit. "Vláda není připravena a ani nemůže navyšovat celkovou částku. Jsme připraveni k debatě o vnitřním přerozdělení," uvedl Fiala. Podle Neussera by se právě část z investičních prostředků mohla použít na provoz.

Šéfové velkých sportovních organizací doufají ve větší vliv nového předsedy NSA

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta a šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl doufají, že nový předseda Národní sportovní agentury bude silnější při vyjednávání s vládou. Odcházející Neusser měl podle nich pozici ztíženou i tím, že ho loni do funkce nominovalo nyní opoziční hnutí ANO.

"Nový předseda NSA to bude mít velice složité, protože situace ve sportu je katastrofální. Tím, že pravděpodobně bude reprezentantem vládní strany, tak očekávám, že se mu lépe podaří vysvětlit vládě přínosy sportu a pohybových aktivit pro celou společnost," uvedl Jansta.

Ertl od nového vedení očekává koncepci, jak vyřešit krizi ve sportu poznamenaném koronavirem a současnou energetickou krizí. "Jako spolky musíme cítit z NSA, že víme, jak z krize ven. A hlavně musíme vnímat, že je předseda NSA v první bojové linii při vyjednávání lepších podmínek pro sport," uvedl ve vyjádření pro ČTK.

Chystanou změnu vedení přijal pozitivně Český olympijský výbor (ČOV), jehož předseda Jiří Kejval se dostal do konfliktu se svým někdejším protikandidátem Neusserem také při událostech kolem leteckého speciálu na loňské OH do Tokia, v němž se několik českých olympioniků nakazilo covidem. "Vítáme, že dochází ke změně. Nejdůležitější nyní je, aby agentura fungovala, měla v čele schopného manažera a udržela v této těžké době dostupnost sportu zejména pro děti. Důležité také je, aby sportovci měli alespoň základní podmínky na přípravu a mohli důstojně reprezentovat naši zemi," uvedl ČOV pro ČTK.

ČUS i Sdružení sportovních svazů uznávají, že Neusser řídil NSA v nejhorším období pro český sport. "Určitě ho vedla upřímná snaha pomoci českému sportu a odvedl také hodně užitečné práce. Za to mu patří poděkování. Bohužel se však ukázalo, že Národní sportovní agentura není zatím tak silná, aby sportovním klubům s dětmi dokázala zcela pomoci," uvedl Jansta.

Agentuře podle vrcholných představitelů českého sportu scházejí peníze i kvalifikovaní úředníci, aby kluby a další sportovní organizace dostávaly státní podporu včas. "Za třicet let stát nevychoval erudované úředníky pro sport a teď chceme po NSA, aby ihned pracovala na maximální rychlostní a zkušené obrátky," řekl předseda ČUS.

Upozornil, že ani za Neussera nefungoval dialog mezi NSA a sportovními funkcionáři. "Vyústil by v kvalitněji a efektivněji navržené dotační programy. I přes nespornou snahu v nich stále spatřujeme chyby nebo nelogičnosti," poznamenal. Neusser měl podle něj také více zabojovat při návrhu rozpočtu na příští rok. "Ten aktuální považuji za velmi problematický, protože se tam počítá s nulou pro program na provoz a údržbu, což je naprosto nepochopitelné. Stejně jako nižší částka oproti letošku v neinvestičních dotacích na chod klubů, svazů a činnost dětí," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď