MZV ohledně možných čínských "policejních stanic" v ČR spolupracuje s orgány

foto Vlajky Česka a Číny - ilustrační foto.

Praha/Dauhá - Ministerstvo zahraničí má zprávy o tom, že v České republice mohou působit dvě čínské nelegální policejní stanice. Spolupracuje s příslušnými orgány a složkami, které se věnují vyšetření záležitosti. Novinářům to dnes při návštěvě Dauhá řekl ministr Jan Lipavský (Piráti).

Deník N před zhruba 14 dny uvedl, že v Česku působí dvě čínské "policejní stanice“, na které se Číňané mohou obracet v případech, kdy potřebují vyřídit nové dokumenty nebo se mimo jiné stanou obětí trestného činu. Podle listu ale tato centra slouží také ke sledování příslušníků místní diaspory a ke sběru informací.

"Spolupracujeme na tom s příslušnými orgány a složkami, které se nějakým způsobem věnují tomu, aby tu záležitost vyšetřily. Průběžně o tom komunikujeme i s čínskou stranou na pracovní úrovni," poznamenal Lipavský. "Na druhou stranu není žádný konkrétní závěr, ke kterému bychom nyní došli a mohli jsme ho sdílet s veřejností," dodal.

Aktivity dvou čínských center v Praze sleduje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Její mluvčí Ladislav Šticha to dříve řekl Deníku N. "Je možné také konstatovat, že nejen Čína, ale i některé další státy vyvíjejí aktivity ve snaze získat kontrolu nad vlastní diasporou v České republice. V této chvíli ovšem nemáme informace, že by tato činnost měla dopad na bezpečnost státu,“ sdělil listu.

Podle středečních informací agentury Reuters také nizozemská vláda vyšetřuje, zda v zemi působí jménem čínské vlády dvě nelegální policejní stanice. Podle nizozemských médií centra tvrdí, že nabízejí diplomatickou pomoc čínským občanům, ale nejsou registrována u nizozemské vlády.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď