Státní zastupitelství obžalovalo Savova a dalších deset lidí z krácení daní

foto České bankovky, koruny, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Státní zastupitelství obžalovalo 11 lidí v daňové kauze, u které vyčíslilo způsobenou škodu téměř 653 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes odpověděl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Z dřívějších informací vyplývá, že jedním z obžalovaných je podnikatel František Savov, kterého policie stíhá jako uprchlého. Savov dnes ČTK sdělil, že obžalobu odmítá.

Savov žije a podniká v Británii. Tamní soudy v minulosti opakovaně rozhodly o jeho vydání do vlasti, podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství ale v zemi požádal o azyl.

"Přes veškerou snahu tuzemských orgánů činných v trestním řízení i přes skutečnost, že zdejšímu státnímu zastupitelství bylo doručeno pravomocné rozhodnutí o přípustnosti vydání obviněného, nebylo toto vydání do dnešního dne ze strany cizího státu realizováno. Z přípravného řízení je patrné, že se tento obviněný snaží vyhnout trestnímu řízení, a to zejména pobytem v cizině," uvedl k tomu dnes Cimbala.

Savov považuje obžalobu za nedůvodnou. Tvrdí, že je s kauzou účelově spojovaný a že je záměrně protahovaná. "České justiční orgány dokonce odmítají Františka Savova v jeho věci vyslechnout, a tím zásadně porušují jeho právo na spravedlivý proces. Britským úřadům jsou navíc českou stranou opakovaně předkládány nepravdivé a zkreslené informace s cílem dosáhnout jeho vydání do ČR," sdělil ČTK jeho mediální zástupce Jan Hrubeš.

Podle něj případ od počátku provází masivní šíření úniků z vyšetřovacích spisů do médií, kombinované se spekulativními a lživými informacemi. "Stále věřím v právní stát. Pevně doufám, že soud odolá různým vnějším tlakům a rozhodne spravedlivě a v souladu s platnou legislativou," uvedl Savov. Tvrdí, že během dosavadního řízení byl za velmi nestandardních okolností okraden o majetky miliardových hodnot.

Podle Cimbaly "jeden z obviněných" v letech 2009 až 2012 organizoval činnost ostatních stíhaných. "Instruoval je, aby vytvořili a pomocí osob dosazených do funkcí jednatelů ovládali skupinu společností založených v České republice," popsal jednání Cimbala.

"Tyto společnosti fakticky nevykonávaly ekonomickou činnost, nevedly účetnictví a na finanční úřad podávaly prostřednictvím obviněných zcela fiktivní daňová přiznání sestavovaná a vyplňovaná tak, aby zahrnovala fiktivní faktury," pokračoval mluvčí. "Na základě nepravdivých údajů uvedených v daňových přiznáních k dani z přidané hodnoty následně těmto společnostem vznikaly nároky na nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty," uvedl.

Stamilionové částky, které finanční úřad vyplatil na bankovní účty společností, byly podle obžaloby téměř jedinými příjmy těchto firem. "Takto získané finanční prostředky obvinění následně přeposílali na jiné bankovní účty, a to i na účty v zahraničí, kterými z pokynu jednoho obviněného disponovala přímo část zbylých obviněných, nebo tyto účty obvinění ovládali skrze třetí osoby," uvedl Cimbala. Přesná výše vzniklé škody je podle vyšetřovatelů 652,458.854 korun.

Deset obžalovaných viní státní zástupkyně z krácení daní, a to částečně dokonaného, částečně ve stadiu pokusu. Sedmi z obžalovaných klade za vinu také praní špinavých peněz. Za krácení daní se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení.

Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Cimbala poukázal na výjimečnou rozsáhlost vyšetřování - spis bez příloh obsahoval 15.000 listů. Policisté ukončili vyšetřování letos v červnu po 8,5 letech. Národní centrála proti organizovanému zločinu tehdy oznámila, že se jí podařilo zajistit jako takzvanou náhradní hodnotu majetek v celé výši způsobené škody.

V ČR byl Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Právě v sídle vydavatelství zasahovali v roce 2013 kvůli daňové kauze policisté. Do portfolia Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Část titulů včetně deníku E15 od Savova v roce 2016 koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď