Novým zástupcem ombudsmana bude vládní zmocněnec Schorm

foto Právník Vít Alexander Schorm, působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva (na snímku z 11. února 2020). 

Praha - Novým zástupcem ombudsmana bude právník Vít Alexander Schorm, kterého nominoval Senát jako svého jediného kandidáta. Devětačtyřicetiletý Schorm dosud působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Poslanci mu dnes v tajných volbách dali přednost před dvěma kandidáty, které navrhl prezident Miloš Zeman. Ombudsman Stanislav Křeček svého nového zástupce označil za posilu pro úřad veřejného ochránce práv.

Schorm získal 82 ze 160 odevzdaných hlasů. Pro advokáta a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku z neparlamentního hnutí Trikolora hlasovalo 57 poslanců. Právníka Petra Scholze, který byl interním ombudsmanem Energetického regulačního úřadu, volili tři poslanci. Schorm se ujme funkce do deseti dnů složením slibu do rukou předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

Zástupce veřejného ochránce volila Sněmovna, aby obsadil místo po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna kvůli sporům s ombudsmanem Křečkem na funkci rezignovala. Učinila tak poté, co jí Křeček odebral svěřenou agendu.

"Srdečně blahopřeji kolegovi Schormovi ke zvolení, známe se ze společné práce už z dřívějška. Sejdeme se v nejbližší době, jakmile složí slib, a dohodneme se na nějaké budoucí spolupráci. Jeho výhoda je znalost evropského prostředí, znalost problematiky lidských práv, bude to jistě posílení pro nás," řekl ČTK veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Schorm o zvolení do úřadu ombudsmana usiloval už před dvěma lety. Byl nejvážnějším Křečkovým protikandidátem na funkci veřejného ochránce práv. Také tehdy Schorma nominoval Senát, zatímco Křečka prosadil ve Sněmovně Zeman v době, kdy byla u moci menšinová vláda ANO a ČSSD.

Schorm vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Získal diplom z pokročilých studií v oblasti srovnávacího veřejného práva evropských států na pařížské Sorbonně.

V letech 1996 až 1998 byl Schorm poradcem tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Poté působil jako vedoucí kanceláře někdejšího místopředsedy vlády Pavla Rychetského. Do funkce zmocněnce Schorma v listopadu 2001 jmenovala vláda Miloše Zemana. Zmocněnec řeší stížnosti podané na ČR pro porušování Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Úkolem zmocněnce je vypracovávat písemná stanoviska české vlády k individuálním i mezistátním stížnostem na porušení úmluvy.

Schorm patřil k favoritům dnešní volby vzhledem k tomu, že jeho nominaci v Senátu předložili předseda klubu Starostů Jan Sobotka, Rostislav Koštial (ODS), Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a pirátská senátorka Adéla Šípová.

Nový zástupce ombudsmana Schorm chce zlepšit komunikaci úřadu uvnitř i navenek

Nově zvolený zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm by chtěl zlepšit komunikaci v úřadu uvnitř i navenek. Podle něj tak lze předejít potížím, které vedly k odstoupení jeho předchůdkyně Moniky Šimůnkové. Současný vládní zmocněnec pro zastupování Česka před Evropským soudem pro lidská práva to dnes řekl ČTK poté, co mu poslanci dali v tajných volbách přednost před dvěma kandidáty navrženými prezidentem Milošem Zemanem.

Šimůnková rezignovala ke konci srpna kvůli sporům s ombudsmanem Stanislavem Křečkem, a to potom, co jí odebral svěřenou agendu. Schorm dnes uvedl, že pokládá za předčasné sdělovat, jakými úkoly by se chtěl v nové funkci zabývat. Hodlá vyčkat, jakou agendu mu ombudsman vyhradí. S Křečkem po volbě zatím nehovořil. Před volbou ano, přičemž Křeček byl podle Schorma s jeho kandidaturou "srozuměn“.

Křeček ČTK řekl, že Schormovi ke zvolení srdečně blahopřeje a že se znají ze společné práce už z dřívějška. Označil ho za posilu vzhledem k jeho znalosti evropského prostředí a problematiky lidských práv. Budoucí spolupráci si s ním chce dohodnout v nejbližší době, jakmile Schorm složí slib. "Je nakročeno k tomu, aby to v tomto tandemu fungovalo," reagoval nově zvolený zástupce na Křečkova slova.

Schorm chce po svém nástupu nejprve důkladně poznat instituci, do které přichází. "Vnímám to jako dvojí funkci. Za prvé ombudsman řeší konkrétní lidské příběhy a podněty. Druhá větev, která je také velice důležitá, je zevšeobecňování získaných poznatků a zpětná vazba pro Parlament či úřady," popsal. Za důležité pokládá také vytváření návodů pro lidi, jak mají postupovat v různých situacích.

Devětačtyřicetiletý právník Schorm připomněl, že profesní změna pro něj přichází po více než 20 letech, kdy zastupoval Českou republiku před soudem ve Štrasburku. "Bude to výzva. Doufám, že se s ní popasuji," podotkl. Zmínil také, že doufá, že bude zajištěna kontinuita jeho dosavadního působení. Činnost zmocněnce podle něj vyžaduje práci na vysoce odborné úrovni, a proto by bylo vhodné, aby po něm post převzal někdo z jeho dosavadního pracoviště.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď