Policie zadržela při razii v Brně deset lidí, vládní angažmá Hladíka je nejisté

foto Policie zasahuje na brněnském magistrátu, je na bytovém odboru a v kanceláři náměstka Hladíka. 18. října 2022 Brno

Brno - Policisté při dnešní razii na několika místech v Brně zadrželi deset lidí v souvislosti s privatizací městských domů, činností městské firmy a dotačními podvody. Kriminalisté prohledávali prostory bytového odboru brněnského magistrátu, radnice městské části Brno-sever i Brno-Černovice, byli v Pískovně Černovice i u jednatele pískovny Jiřího Hasoně (KDU-ČSL). O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala také místopředsedu KDU-ČSL, dosavadního náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka. Lidovci nyní zvažují, zda kvůli této kauze Hladíka do vlády navrhnou, jednat o tom budou ve čtvrtek.

Fotogalerie

Policisté vedou trestní řízení pro podezření z účasti na organizované zločinecké skupině, z podplácení či legalizace výnosů z trestné činnosti spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny ve formě spolupachatelství. Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká dnes uvedla, že z důvodu existence vazebních důvodů bylo zadrženo deset lidí. Policie podle ní prověřuje aktivity spojené s jednou z městských firem, privatizaci městských domů a dotační podvody páchané na území Brna. Další informace dozorová státní zástupkyně podá, jakmile to umožní stav trestního řízení.

Policisté podle Deníku N prohledávali také prostory advokátní kanceláře Pásek, Honěk & Partners na Dominikánském náměstí v Brně, kde je partnerem brněnský politik a vyjednavač KDU-ČSL Filip Leder. Opoziční černovický zastupitel Ladislav Kotík uvedl, že dlouhodobě upozorňoval na nesrovnalosti v pískovně, špatné smlouvy a zvýhodňování některých firem. "Už když se v Černovicích měnila koalice, pan Hasoň přidělil byty svým rodinným příslušníkům bez ohledu na pořadníky. Co se týče černovické pískovny, jsou tam dvě trestní oznámení, jedno se týká smlouvy s firmou na odkládku odpadu, dále tam byly zvláštní směny pozemků mezi Černovicemi a Brnem, tak možná se to bude týkat něčeho takového," řekl ČTK starosta vedlejší městské části Židenice Petr Kunc. Policisté byli i na radnici Brno-sever. "Byli na bytovém odboru a chtěli nějaké podklady. Cokoliv policie bude chtít, může si odnést a prověřit," uvedl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček.

Bytovou politiku má nyní na starosti náměstek brněnské primátorky Jiří Oliva (ČSSD), který ČTK dopoledne řekl, že nemá k razii žádné informace. Policisté nedávno v Brně zasahovali kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z nich jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

Hladík v prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost, obviněn není. Ve vládě měl nahradit svou stranickou kolegyni, ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou, která začátkem října oznámila rezignaci ze zdravotních důvodů. Celostátní výbor KDU-ČSL bude ve čtvrtek jednat o dalším postupu. Hladíkovo setkání s prezidentem Milošem Zemanem, naplánované na čtvrteční odpoledne, Hrad na žádost šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky zrušil. Odkladem chtějí lidovci získat čas na zvážení všech okolností.

Jurečka pokládá za důležité, aby KDU-ČSL zastupoval ve vládě člověk, který nebude zatížen žádnou pochybností či mediální kauzou. Hladík podle něj na své kandidatuře nelpí, sám si uvědomuje vážnost situace a ani on nechce zatěžovat vládu. Premiér Petr Fiala ČTK napsal, že na komentář k situaci si chce nechat několik dní, aby mohl analyzovat informace. Počká i na výsledek čtvrtečního jednání KDU-ČSL.

Zeman při dnešní návštěvě Ústeckého kraje prohlásil, že se nemusí zabývat kompetencí Hladíka na ministra, protože návrh na jeho jmenování byl podle informací od Jurečky a Fialy stažen. Lidovci to ale vzápětí popřeli. Hrad podle Jurečky špatně pochopil žádost o zrušení schůzky s Hladíkem jako stažení nominace.

Policie zasahovala v Brně na magistrátu, u Hladíka i v pískovně

Policie dnes zasahovala na brněnském magistrátu v kanceláři náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL), na radnicích Brno-sever a Černovice, v černovické pískovně i u jednatele pískovny Jiřího Hasoně (KDU-ČSL). ČTK to zjistila na místě i z dalších zdrojů. Hladík uvedl, že policii poskytne součinnost.

Policisté byli i v advokátní kanceláři lidoveckého politika Filipa Ledera. ČTK řekl, že u něj byli policisté v souvislosti s jeho klientem a sám Leder nebyl zadržený ani obviněný. Státní zástupkyně Petra Lastovecká v tiskové zprávě uvedla, že bylo zadrženo deset lidí. Policie prověřuje aktivity spojené s jednou z městských firem, privatizaci městských domů a dotační podvody páchané na území Brna.

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) novinářům řekla, že policie zasahovala na bytovém odboru na Malinovského náměstí. Na Nové radnici na Dominikánském náměstí byli policisté v Hladíkově kanceláři, odkud si odnesli materiály.

Zásah na radnici v Černovicích ČTK potvrdila starostka a poslankyně STAN Petra Quittová, která u zásahu byla. Nemohla ale říct nic bližšího. Podle Deníku N policisté prohledávali také prostory advokátní kanceláře Pásek, Honěk & Partners na Dominikánském náměstí v Brně, kde je partnerem Leder. Je také hlavním vyjednavačem za KDU-ČSL, na jednání o nové koalici ale dnes nepřišel. Leder ČTK řekl, že u něj policie byla v souvislosti s jedním z jeho klientů. Právě klient by měl být mezi deseti zadrženými. Jméno ale Leder s ohledem na mlčenlivost advokáta neprozradil. "V souvislosti s klientem jsem podával vysvětlení. Já sám jsem nebyl zadržený ani obviněný a proti něčemu takovému se ohrazuji. Dělám jen svou práci," řekl Leder.

Na zásah ve firmě Pískovna Černovice, jejímž jediným vlastníkem je městská část Černovice, upozornila ČT. Opoziční černovický zastupitel Ladislav Kotík uvedl, že dlouhodobě upozorňoval na nesrovnalosti v pískovně, špatné smlouvy a zvýhodňování některých firem. O pochybnostech ohledně výše cen v pískovně řekl ČTK i zdroj, který si nepřál uvést jméno. "Už když se v Černovicích měnila koalice, pan Hasoň přidělil byty svým rodinným příslušníkům bez ohledu na pořadníky. Co se týče černovické pískovny, jsou tam dvě trestní oznámení, jedno se týká smlouvy s firmou na odkládku odpadu, dále tam byly zvláštní směny pozemků mezi Černovicemi a Brnem, tak možná se to bude týkat něčeho takového," řekl ČTK starosta vedlejší městské části Židenice Petr Kunc.

Policisté byli i na radnici Brno-sever. "Byli na bytovém odboru a chtěli nějaké podklady. Cokoliv policie bude chtít, může si odnést a prověřit," řekl ČTK starosta Brna-severu Martin Maleček.

Trestní řízení je podle Lastovecké vedeno pro podezření z účasti na organizované zločinecké skupině a dále se týká legalizace výnosů z trestné činnosti spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny ve formě spolupachatelství. "V tento okamžik lze s ohledem na zákonné omezení poskytování informací v přípravném řízení jen stručně konstatovat, že policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů," uvedla Lastovecká. Další informace podá, jakmile to umožní průběh trestního řízení.

Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) rezignaci, odůvodnila ji zdravotními důvody. Hladíkovo setkání s prezidentem Milošem Zemanem bylo v plánu ve čtvrtek odpoledne, lidovci ho ale zrušili. KDU-ČSL ale Hladíkovu nominaci zatím ponechává. Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek bude jednat o případném dalším postupu jeho nominace na ministra. Na brněnském magistrátu mají lidovci v gesci životní prostředí, územní plán, zdravotnictví, školství a sport.

Bytovou politiku má nyní na starost primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD), který ČTK dopoledne řekl, že nemá k razii žádné informace a je na jednání o koalici u brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Na jednání nebyli Hladík ani Leder, který dosud u všech koaličních jednání za lidovce byl.

Policisté nedávno v Brně zasahovali kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď