V Liberci a ve Zlíně podepsaly koaliční smlouvu čtyři strany

foto Podpis koaliční smlouvy vítěze voleb v Liberci, což bylo uskupení SLK, TOP 09 a KDU-ČSL, s ANO, ODS a Piráty. Zleva Jan Hruška (Piráti), Šárka Prachařová (ANO), Jaroslav Zámečník (SLK, Petr Židek (ODS). Budou mít 29 z 39 mandátů v zastupitelstvu.

Liberec/Zlín - V Liberci dnes podepsalo koaliční smlouvu vítězné uskupení SLK, TOP 09 a KDU-ČSL s ANO, ODS a Piráty. Primátorem by měl zůstat Jaroslav Zámečník (SLK). Koaliční smlouvu ve Zlíně podepsalo hnutí ANO s ODS, lidovci a Piráty. Primátorem bude nadále Jiří Korec (ANO). Město Pardubice povede hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. Primátorem bude Jan Nadrchal (ANO).

V Liberci podepsaly koaliční smlouvu čtyři strany, primátorem má být Zámečník

V Liberci dnes podepsali koaliční smlouvu zástupci čtyř stran. Na spolupráci se domluvilo vítězné uskupení starostů (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s ANO, ODS a Piráty. Budou mít 29 z 39 mandátů v zastupitelstvu. Primátorem by měl zůstat Jaroslav Zámečník (SLK), který zastává tento post poslední čtyři roky, jeho statutární náměstkyní by se nově měla stát Šárka Prachařová (ANO). V opozici bude uskupení Liberec otevřený lidem (LOL) a SPD. Ustavující zastupitelstvo se bude konat v úterý 18. října.

Nově složená koalice je takřka identická jako ta, jež na liberecké radnici vládne od předchozích komunálních voleb v roce 2018. K starostům, ANO a ODS nově přibudou Piráti, kteří se do zastupitelstva pátého největšího města v zemi dostali poprvé. "Věřím pevně, že to bude k dobru a k zastoupení více názorů," komentoval širší koalici Zámečník.

Rada města bude stejně jako nyní jedenáctičlenná. Pět zástupců v ní budou mít starostové, čtyři ANO a po jednom ODS a Piráti. Takzvaně uvolněných náměstků, tedy na plný úvazek, bude podle dohody koalice nově šest, dosud byli čtyři. Koalice chce vytvořit i dvě pozice neuvolněných náměstků, dosud nebyl v Liberci ani jeden.

Zástupci koalice si od toho slibují urychlení řešení problémů města. "To, co nám bylo v minulém volebním období vyčítáno, určitá těžkopádnost a pomalost, tak by se v tuto chvíli mělo zrychlit. Protože jednotliví náměstci tím, že ta jejich gesce nebude až tolik široká, tak budou mít více prostoru, aby reagovali na potřeby města rychleji," řekl lídr ODS Petr Židek, který by se měl stát jedním z uvolněných náměstků.

Větší zapojení podle Zámečníka budou očekávat i od dvou neuvolněných náměstků. I proto podle něj budou pro ně do zastupitelstva navrhovat měsíční odměnu 30.000 korun, neuvolněný radní má 12.000 korun. "To znamená, že od těchto dvou zástupců budeme očekávat adekvátní práci. Že budou předkládat i materiály, jakožto neuvolnění radní, a budou se o něco starat s nějakou zodpovědností. Takže to si myslím, že se městu vyplatí," dodal.

Starostové ve spojení s TOP 09 a KDU-ČSL získali v komunálních volbách v Liberci 12 mandátů. Druhé skončilo ANO s 11 zastupiteli, třetí Liberec otevřený lidem s šesti mandáty. Po čtyřech zastupitelích mají ODS a SPD a dva Piráti.

V roce 2018 vyhrála komunální volby v Liberci také kandidátka SLK, TOP 09 a KDU-ČSL, když získala 16 ze 39 mandátů. Druhé skončilo ANO a stejně jako nyní i tehdy to stačilo na 11 míst v zastupitelstvu. Třetí Změna pro Liberec, jež tentokrát nekandidovala, získala šest křesel. Čtyři mandáty měla stejně jako letos ODS a LOL před čtyřmi lety získala dvě místa v zastupitelstvu.

Navrhované nové složení Rady města Liberce

jméno (strana) funkce
Jaroslav Zámečník (SLK) primátor
Šárka Prachařová (ANO) statutární náměstkyně pro strategický rozvoj a dotace
Ivan Langr (SLK) uvolněný náměstek pro kulturu, školství a cestovní ruch
Jiří Janďourek uvolněný náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby
Jiří Šolc (ANO) uvolněný náměstek pro technickou správu a informační technologie
Adam Lenert (ANO) uvolněný náměstek pro územní plánování a majetkoprávní záležitosti
Petr Židek (ODS) uvolněný náměstek pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu
Martina Teplá (ANO) neuvolněná náměstkyně pro sociální záležitosti
Jan Hruška (Piráti) neuvolněný náměstek pro městské bydlení a místní agendu 21
Robert Korselt (TOP 09) neuvolněný radní
Lukáš Pohanka (SLK) neuvolněný radní

Ve Zlíně podepsalo koaliční smlouvu hnutí ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů

Koaliční smlouvu dnes ve Zlíně podepsali zástupci vítězného hnutí ANO a trojbloku ODS, lidovců a Pirátů. Primátorem by měl být i nadále Jiří Korec, který byl lídrem ANO a město vedl v končícím volebním období. Čtyři subjekty již minulý týden v pondělí podepsaly dohodu o povolební spolupráci. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 27 mandátů. Ustavující zasedání zastupitelstva bude ve čtvrtek 20. října.

Rada města bude i nadále jedenáctičlenná, ANO v ní bude mít většinu šesti hlasů. Tři zástupce bude mít ODS, po jednom lidovci a Piráti. Programové prohlášení nebude podle Korce hotové do ustavujícího zastupitelstva, mělo by být připraveno na první řádné zastupitelstvo v listopadu.

ANO bude mít primátora, tři náměstky, z toho dva uvolněné, a dva radní, jeden bude uvolněný a druhý neuvolněný. Za ODS budou dva uvolnění náměstci primátora a jeden neuvolněný radní. Lidovci obsadí křeslo neuvolněného náměstka, Piráti budou mít uvolněného radního.

Uvolněných pozic v radě bude sedm, což je o dvě více než v končícím volebním období. Přibude jeden uvolněný náměstek a jeden uvolněný radní. Podle Korce to bude znamenat náklady vyšší o 120.000 korun měsíčně. "Jsme si toho vědomi, ale stojíme si za tím," uvedl Korec, podle kterého budou prioritami doprava a bydlení. "V dopravě se řeší obchvat Zálešné, pravobřežní komunikace, Prštenská příčka, koordinace dopravního terminálu a další významné věci. Potřebujeme člověka, který se tomu bude plnohodnotně věnovat," řekl dnes novinářům Korec. Náměstek Michal Čížek (ANO) se bude zabývat velkými investičními projekty v dopravě a radní Václav Kovář (ANO) bude mít na starosti provozní část, jako jsou opravy komunikací a chodníků.

V bydlení bude mít náměstek Pavel Brada (ANO) na starosti prostorové a územní plánování, architekturu a přípravu rozvojových ploch, radní Jiří Robenek (Piráti) správu bytů i novou zástavbu. "Je důležité, aby nové bydlení bylo cenově dostupné, potřebujeme tady udržet absolventy vysoké školy, aby neodcházeli do větších měst. Byť je nyní situace ekonomicky náročná, prostor k výstavbě je," uvedl Robenek. "Chceme navyšovat počet obyvatel, máme ambici zastavit vylidňování a potřebujeme mít plnohodnotné zastoupení v radě v gescích, které k tomu mohou přispět," uvedl Korec. Také Miroslav Chalánek (ODS), který by měl být náměstkem primátora odpovědným za ekonomiku a energie, navýšení počtu uvolněných členů rady hájí. "Náklady se zvýší, ale neberu to jako náklad, ale jako investici," uvedl Chalánek.

Neuvolněnou náměstkyní primátora bude Jana Bazelová (ANO), která bude mít na starosti mládež, tělovýchovu a sport či spolupráci s komisemi místních částí, spolupracovat s ní bude neuvolněný radní Tomáš Krajíček (ANO). Uvolněnou náměstkyní pro školství, kulturu a památkovou péči bude Martina Hladíková (ODS), jako neuvolněný bude vykonávat funkci člena rady Pavel Konečný (ODS), který bude spolupracovat s neuvolněným náměstkem Vojtěchem Volfem (KDU-ČSL) v oblasti sociálních věcí a péče o zdravotně postižené. Volf bude mít na starosti i životní prostředí a zemědělství.

ANO bylo s ODS, lidovci a Piráty v koalici i v posledních čtyřech letech, členem koalice byli také Starostové a nezávislí (STAN). V letošních volbách však STAN získali jen tři mandáty, před čtyřmi lety jich měli devět. Po volbách jednalo ANO a trojblok i s hnutím Zlín 21, které skončilo druhé, a se STAN, nakonec se podle Korce rozhodlo, že 27 zastupitelů je dostatečných a zvítězila varianta ANO s trojblokem.

Hnutí ANO získalo ve Zlíně 14 mandátů, což je o pět více než před čtyřmi lety. Výrazně posílila také ODS, má sedm mandátů, v minulých volbách získala tři. "Je to významný okamžik pro ODS, po 12 letech se plnohodnotně vracíme na posty, které nám umožňují aktivně vstupovat do řízení města. Je to pro nás nová etapa," řekl dnes Chalánek, který chce ve městě dokončit velké projekty či dopravní stavby. Lídrem ODS byl senátor Tomáš Goláň, v radě města však nebude. "Věřili jsme, že situace je taková, že můžeme sáhnout i po primátorovi, na to jsme zaměřili kampaň. Ambice, se kterou do toho pan Goláň šel, se nenaplnila. Jak pokračovalo vyjednávání a seznamoval se s místními poměry, v určité chvíli řekl, že ambici pracovat v radě nemá," uvedl Chalánek. Goláň však bude zastupitelem. Lidovci s podporou TOP 09 a Piráti mají po třech mandátech. V opozici bude Hnutí Zlín 21, které získalo sedm křesel, čtyři mandáty má SPD, STAN tři.

V Blansku potvrdily koalici ANO, ODS, Volba pro Blansko a ČSSD

Radnici v Blansku bude nově řídit koalice ANO, ODS, Volba pro Blansko a ČSSD, starostou opět bude Jiří Crha (ODS). Strany dnes odpoledne podepsaly koaliční smlouvu, už minulý týden podepsaly memorandum o spolupráci. V zastupitelstvu bude mít koalice 14 mandátů z 25, ustavující zastupitelstvo je v plánu 21. října. Crha o podpisu koaliční smlouvy dnes informoval ČTK.

První místostarostkou bude Lenka Dražilová (ANO), druhým místostarostou Ivo Stejskal (Volba pro Blansko). Nahradí tak současné místostarosty Františka Hasoně (KDU-ČSL) a Ivo Poláka (ČSSD). Koalice chce podle Crhy pokračovat v investicích, které byly nastartovány v uplynulém volebním období. "Doba ale bude složitější, určitě budeme řešit energetiku. Zabývat se budeme ale například návrhem na vybudování zastřešující organizace v rámci služeb a sociálních věcí, chceme také postavit další dům s pečovatelskou službou nebo zvýšit počet míst v mateřských školkách," uvedl Crha.

V Blansku uzavíraly léta koalici ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volba pro Blansko, po letošních volbách by ale měla jen 11 zastupitelů z 25. Do opozice zamířilo KDU-ČSL. Do blanenského zastupitelstva se letos dostaly všechny kandidující strany. Komunální volby ve městě vyhrálo hnutí ANO, získalo šest mandátů, druhá skončila ODS také se šesti mandáty. Třetí KDU-ČSL bude mít tři zastupitele. Čtvrté uskupení FÓRUM Blansko má tři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě SPD. Šestí jsou Piráti se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadilo hnutí STAN s jedním zastupitelem. Na osmém místě skončila ČSSD s jedním mandátem, devátá KSČM získala také jeden mandát.

V Blansku v roce 2018 vyhrála ve volbách ODS, získala pět mandátů z 25. Stejný počet získalo i druhé hnutí ANO. Čtyři křesla v zastupitelstvu připadla KDU-ČSL, tři pro ČSSD stejně jako pro Volbu pro Blansko. Tři mandáty měla i KSČM, po jednom Piráti a SPD. Koalici vytvořily ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volba pro Blansko. Starostou se stal občanský demokrat Crha.

Pardubice povede hnutí ANO s Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice

Město Pardubice povede hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. Koalice má těsnou většinu 20 hlasů. Primátorem bude Jan Nadrchal, lídr ANO, které volby v Pardubicích v září vyhrálo. Lídři uskupení dnes podepsali koaliční dohodu. Ustavující zastupitelstvo se uskuteční v pondělí 17. října. Město bude mít opět čtyři náměstky primátora.

Primátorem se má stát současný náměstek primátora Jan Nadrchal. Ve funkci vystřídá po dvou volebních obdobích Martina Charváta, který už jako lídr nekandidoval a neúspěšně usiloval o funkci senátora. V gesci bude mít strategii a rozvoj města, veřejné zakázky a projekty.

"Největší prioritou bude připravit rozpočet na příští rok a okamžitě řešit energie, nakoupit je, začít řešit úsporná opatření, abychom co nejméně omezili chod města," řekl Nadrchal.

Dva ze čtyř náměstků primátora připadnou hnutí ANO, které ve volbách získalo 12 hlasů v 39členném zastupitelstvu. Náměstkem primátora bude Jan Hrabal (ANO), současný zastupitel. Zastřešovat bude dopravu, investice a městský majetek. Náměstkyní primátora za hnutí ANO se ještě stane Jiřina Klčová, krajská manažerka hnutí. Na starosti bude mít kulturu, dotační politiku, životní prostředí a správu kapitálových podílů městských firem.

Jeden náměstek připadne novému uskupení Žijeme Pardubice, jeho součástí jsou sociální demokraté a zástupci místních sdružení. ČSSD minulé volby ztratila hodně voličů. V zastupitelstvu má sdružení čtyři mandáty. Lídrem byl Jakub Rychtecký (ČSSD), který byl dvě volební období náměstkem primátora a ve funkci zůstane. Na starosti bude mít ekonomiku, rozpočet, školství, sport, sociální politiku a zdravotnictví.

"Mám dobrý pocit z naší dvacítky, dala se dohromady parta lidí, která má klíčový průnik v programových prioritách, tedy to, jak se bude přistupovat k veřejným poplatkům, parkování, jak budeme pracovat na dostupnosti bydlení, " řekl Rychtecký.

Společně pro Pardubice je spojením čtyř pardubických sdružení, která v zastupitelstvu již zastoupení měla. Pro nadcházející volební období bude mít čtyři zastupitele. Lídr René Živný byl krajským politikem nebo sportovním trenérem. Prvně bude náměstkem primátora, v gesci má cestovní ruch, územní plánování, urbanismus a architekturu, energetiku a informační technologie.

"Jednání byla složitá, byla dlouhá. Dostal jsem do gesce asi jednu z nejtěžších disciplín na městě, to je nový územní plán, jeho schválení je moje priorita. Projednávání územního plánu se táhne 12 let, je shoda v koalici, že v navržené podobě by se měl schválit," řekl Živný.

V opozici bude koalice Spolu, která skončila ve volbách druhá a obdržela devět mandátů. V jednáních o koaliční spolupráci s trojblokem neuspěla. Spolu si představovalo, že bude mít větší vliv na chod města. Do městského zastupitelstva se ještě dostali Piráti, kteří mají čtyři mandáty, dále pak Naše Pardubice a SPD, mají po třech zastupitelských křeslech.

Pražští Piráti a ANO se shodli na nutnosti řešit některé otázky ihned

Zástupci vyjednávacích týmů pražských Pirátů a hnutí ANO se shodli, že některé problémy v metropoli je třeba řešit bezodkladně bez ohledu na jednání o nové koalici. Řekli to novinářům po dnešní dopolední schůzce. O možné koaliční spolupráci strany nejednaly, zaměřily se na programové otázky.

Akutními problémy týkajícími se například energetiky, kapacit středního školství nebo pomoci Pražanům by se podle zástupců ANO a Pirátů mohlo zabývat ustavující zastupitelstvo v listopadu i za předpokladu, že na něm ještě nebude zvoleno nové vedení metropole. V takovém případě by do zvolení nové rady město nadále řídila ta dosavadní.

Zastupitelstvo v novém složení by se mělo poprvé sejít začátkem listopadu poté, co soud rozhodne o stížnostech, které dorazily proti výsledku komunálních voleb. Podle zástupců ANO a Pirátů by do té doby mohly vzniknout pracovní skupiny s představiteli všech stran v zastupitelstvu, které by připravily okamžité kroky. "Měla by si to hlavně vzít na starost současná koalice," uvedla členka vyjednávacího týmu Pirátů Jana Komrsková.

Konkrétně by se mělo jednat o posílení kapacit středních škol, přípravu zvláštního energetického tarifu nebo pokračování již schváleného balíčku příspěvků na pomoc Pražanům v době inflace.

Strany se naopak neshodly na návrhu ANO zavést pro všechny Pražany na rok MHD zdarma. Podle předsedy pražské organizace ANO Ondřeje Prokopa nicméně v úvahu připadá i možnost opatření zavést jen pro vybrané skupiny. "Rozešli jsme se s tím, že závěry z dneška probereme ve svých klubech a že je pravděpodobné, že se potkáme znovu," dodal Prokop.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty. O koalici jednají primárně Spolu, Piráti a STAN, jednání však komplikuje pirátský požadavek, že nebudou zasedat v radě s trestně stíhanými politiky. To Spolu odmítá jako nemístné zasahování do svých personálií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď