Soudcovská unie chce jednat se Zemanem o výběru kandidátů na soudce

foto ilustrační fotografie, soudní síň, justice---courtroom, court, trial, judge, justice. (CTK Photo/Martin Sterba)

Praha - Soudcovská unie požádala prezidenta Miloše Zemana o společné jednání ohledně výběru kandidátů na soudce. V tiskové zprávě to dnes uvedl šéf unie Libor Vávra s tím, že jmenování nových soudců ovlivňuje kvalitu soudnictví do budoucna. Zeman v uplynulých dnech odmítl jmenovat na post soudců dosavadní státní zástupce Marka Bodláka a Petra Babku.

Unie sdělila, že Vávra požádal Zemana o jednání dopisem. "Proces výběru završený jmenovacím rozhodnutím prezidenta republiky začíná u soudců. Ti se rozhodujícím způsobem podílejí na posuzování právníků usilujících o soudcovský mandát. Výsledky výběru poté ministr spravedlnosti předkládá vládě a ta následně k rukám prezidenta," dodala unie.

"Pokud v rámci této spolupráce dojde k situacím, kdy se liší pohled jednotlivých aktérů na konkrétní kandidáty soudcovského povolání, tak si taková situace zaslouží hlubší analýzu, domnívá se po podrobném projednání aktuální situace v přípravě jmenování nových soudců Soudcovská unie ČR," uvedlo dále stavovské sdružení soudců.

Unie v tiskové zprávě nezmínila nikoho konkrétního, Vávra však na dotaz ČTK potvrdil, že nebýt dvou oznámení o prezidentově rozhodnutí ohledně Bodláka a Babky, k jednání by nevyzýval. Podle něj se tato problematika zatím obecně neřešila a má smysl debatu zahájit už nyní, ačkoliv Zemanovi v březnu skončí mandát. "Jde nám o to vytvořit určité předpolí. Nevíme, s jakými představami přijde nový prezident, ale z předchozích zkušeností víme, že prezidenti řadu věcí přejímají od svých předchůdců zvykově," řekl.

V budoucnu by podle Vávry mohla být přínosná i širší diskuse na toto téma mezi zástupci českého soudnictví a hlavou státu, případně příslušnými odbornými členy Kanceláře prezidenta republiky.

Rozhodnutí nejmenovat Bodláka a Babku se týká aktuální jmenovací vlny, která zahrnuje celkem 51 kandidátů na soudce. Ti mají posílit výhradně soudy v Praze a na severní Moravě a Slezsku. Bodlák působí v pražském vrchním státním zastupitelství, kde řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. Babka pracuje na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové.

Babkovi Zeman vytýká kritiku Nejvyššího soudu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket. Odmítnutí Bodlákovy nominace pak podle Hradu souvisí s případem bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09). Kauzu CASA nicméně nedozoroval Bodlák, ale jeho kolega Jan Kořán. Bodlák nedávno zamítl prezidentův podnět na prověření možné sabotáže při loňské Zemanově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství také řeší případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď