V Břeclavi pětinásobně zdraží teplo a teplá voda

foto Topení, teplo, vytápění, termostat, regulace, náklady. Ilustrační foto.

Břeclav - Zhruba 3000 domácnostem v Břeclavi pětinásobně zdraží teplo a teplá voda. Společnost Teplo Břeclav ke zvýšení cen přistoupila poté, co jí dodavatelská firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu. Jednatel společnosti Martin Marták o tom informoval v tiskové zprávě. Teplo Břeclav podle Martáka musí nyní odebírat zemní plyn za aktuální ceny a cena tepla se zvýšila z původních 628 korun za gigajoule na 3030 Kč/GJ. Generální ředitel NWT Vít Štěpánek se k tomu na dotaz ČTK odmítl vyjádřit.

Městská společnost Teplo Břeclav uzavřela smlouvu o dodávkách plynu s firmou NWT v roce 2020, a to pro léta 2022 a 2023. Podle jednatele už na konci roku 2021 se však NWT na teplárenskou společnost obrátila s žádostí o zvýšení ceny z důvodů výrazného nárůstu ceny plynu. Teplo Břeclav přistoupila na navýšení ceny o 30 procent, přičemž NWT se podle jednatele zavázala, že jakékoli další riziko podstatné změny okolností jde k tíži NWT.

"Již v listopadu 2021 po nás NWT požadovalo, že pokud nepřistoupíme na zásadní navýšení ceny zemního plynu, nezahájí jeho dodávky. Nakonec jsme přistoupili v lednu 2022 na zvýšení jednotkové ceny o 30 procent, neboť jsme nechtěli riskovat ukončení smlouvy a složité právní spory, což nám umožňuje zákon o veřejných zakázkách. NWT se dokonce zavázalo, že další riziko změny okolností jde k jejich tíži. Jsem absolutně v šoku ze současného vývoje a přístupu společnosti NWT," uvedl Marták.

Zdražení tepla je tak zhruba pětinásobné. Starosta Svatopluk Pěček (ANO) ČTK řekl, že město dotčeným lidem v tomto nemůže nijak pomoci, protože by šlo o nepovolenou veřejnou podporu."Nejde to, ani kdybychom chtěli, nemůžeme v tomto směru dělat nic," řekl starosta.

Advokát Michal Šilhánek, který teplárenskou společnost zastupuje, uvedl, že bohužel žádný právní nástroj v tuto chvíli neumožňuje donutit NWT pokračovat v dodávce plynu. "Jakmile bude známa výše škody, kterou NWT svým konáním dle našeho názoru způsobilo, budeme ji všemi dostupnými prostředky vymáhat," uvedl advokát.

Teplo Břeclav byla založena v roce 1998, je 100procentně vlastněná Městem Břeclav. Základní jmění společnosti je 200.000 Kč. Provozuje především zařízení tepelného hospodářství ve vlastnictví Břeclavi, zajišťuje i provoz energetických zařízení jiných vlastníků a provozování sedmi posilovacích stanic pitné vody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď