Spolu nepostaví kandidáta na Hrad, podporuje Fischera, Nerudovou a Pavla

foto Tisková konference koalice Spolu k postupu pro nadcházející prezidentské volby, 4. října 2022, Brno. Zleva předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, premiér a předseda ODS Petr Fiala a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Brno - Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního kandidáta, aby nerozmělňovala hlasy. V prvním kole ani nedá konkrétní doporučení pro jednoho kandidáta. Na tiskové konferenci v Brně to uvedl premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala. Koalice nicméně plánuje před prezidentskou volbou spustit informační kampaň. Nechce, aby se na Hrad dostal extremista či populista. Jako osobnosti vhodné pro funkci prezidenta jmenoval premiér Fiala senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla.

Se všemi třemi jmenovanými zástupci koalice o svém rozhodnutí jednali. "Věřím, že každý z nich může vykonávat funkci v souladu se základními hodnotami, které zastávají naše strany," uvedl Fiala. "Naším cílem a odpovědností jako nejsilnějšího uskupení zůstává zabránit vstupu populistických a extremistických sil do funkce prezidenta republiky," doplnil s tím, že prezident zastupuje Česko na řadě mezinárodních jednání včetně Severoatlantické aliance.

Podle Fialy tři jména vzešla od členů stran, voličů, z debat a průzkumů. "Jsou to lidé, do kterých naši voliči vkládají naději, že budou reprezentovat naši zemi," řekl Fiala. Dodal, že pro druhé kolo volby už strany jasně vyjádří podporu některému z kandidátů, i kdyby se ve druhém kole ocitli dva kandidáti z trojice Fischer, Nerudová, Pavel.

První místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin poukázal na malou komunikaci dosavadního prezidenta Miloše Zemana se Senátem. Země má podle něj naději, že na začátku příštího roku bude zvolen prezident, který bude komunikovat s vládou i oběma parlamentními komorami, všemi občany.

Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že Fischer, Nerudová a Pavel mají své sympatizanty a vybočují z řady dalších kandidátů, o kterých se ve veřejném prostoru mluví. Někteří členové strany se podle něj podílí na sběru podpisů a členská základna KDU-ČSL se aktivně zapojí do kampaně.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitteru uvedl, že představu jeho strany o ideálním prezidentovi sdílí i koalice Spolu. "Prezident důstojný a respektovaný, který ctí Ústavu a demokracii. Dlouhodobě říkáme, že chceme prezidenta nebo prezidentku sjednocující společnost. A na tom máme s koalicí Spolu širokou shodu, za což jsem rád," napsal. Bartoš před dvěma týdny ČTK řekl, že Piráti pravděpodobně doporučí okruh vhodných uchazečů. Vedle Fischera, Nerudové a Pavla zmínil také senátora Marka Hilšera.

V souvislosti s kritizovaným členstvím Pavla v předlistopadové komunistické straně Fiala uvedl, že nejdůležitější je pro koalici, aby prezident měl jasnou prozápadní orientaci a ctil Ústavu, a že vnímá hlasy voličů.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Přihlášku musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu. Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považováni Pavel a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Senátor Fischer měl podle zářijového modelu agentury Median podporu asi šesti procent voličů.

Fischer, Nerudová i Pavel ocenili postoj Spolu k prezidentské volbě

Pavel Fischer, Danuše Nerudová i Petr Pavel ocenili vyjádření koalice Spolu k prezidentské volbě. Z dalších kandidátů senátor Marek Hilšer ČTK napsal, že o podporu nežádal a od ODS si ji ani nedovede představit, také podnikatel Karel Janeček konstatoval, že o podporu nežádal. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který s případným oznámením kandidatury čeká, se v komentáři pro ČTK pustil do kritiky koalicí zmíněných jmen, premiéra a celé koalice. "Nejsem ani smutný, ani překvapený, jsem rád, že mohu být kandidátem občanů České republiky," komentoval výběr koalice odborový předák Josef Středula, kterého podpořil při cestě na Hrad dosavadní prezident Miloš Zeman.

"Oceňuji důvěru, kterou mi koalice Spolu vyjádřila," sdělil ČTK Fischer. Nerudová uvedla, že by byla nadstranickou prezidentkou a vždy stála na straně občanů. "Vážím si toho, že se mě vládní strany rozhodly podpořit i přesto, že jsem nezávislá kandidátka a že můj názor na kroky vlády je často kritický," napsala na twitteru.

Pavel uvedl, že o rozhodnutí koalice věděl od premiéra předem. ČTK sdělil, že oceňuje rozhodnutí Spolu nepostavit vlastního kandidáta, odsunout své stranické zájmy a dát místo toho přednost společným hodnotám. "Předpokládám, že Andrej Babiš si z nich příklad nevezme, tak se alespoň můžu těšit na pořádný souboj v debatách," uvedl. Bývalý premiér Babiš zatím účast v prezidentské volbě nepotvrdil ani nevyloučil.

Na setkání s médii Pavel řekl, že nevnímá jako problém, že Fiala jako vhodné osobnosti pro funkci prezidenta jmenoval trojici kandidátů. "Protože všichni tři kandidáti z pohledu koalice reprezentují přibližně stejné hodnoty, takže dali svým voličům možnost, aby si vybrali podle vlastních preferencí," řekl Pavel s tím, že pokud by byli jednoznačně jmenováni jako kandidáti trojkoalice, tak by to jejich možnost oslovit i voliče z jiných stran dost limitovalo. "Proto je to i vůči těm kandidátům férový postup," míní Pavel.

Senátor Marek Hilšer, který kandiduje též, ČTK napsal, že koalici o podporu nežádal. "Nejsem tedy ani překvapen, že jsem se neocitl ve výčtu jejích favoritů. Těším se na další pokračování kampaně a věřím, že zvítězí kandidát, který přinese pozitivní změnu," uvedl s tím, že je známý odmítáním vlivu zákulisních hráčů, kteří v Česku ovlivňují politickou kulturu už od 90. let. "Těžko si představit, že by nejsilnější strana koalice Spolu mohla ve mně pragmaticky vidět svého potenciálního spojence," uvedl na adresu ODS.

Podle Babiše dnes premiér neřekl nic nového, ještě popřel, co vykládal v posledních měsících. "Podpoří bývalého komunistického rozvědčíka řízeného zbrojařským lobbistou, pána, co by diskriminoval homosexuály a nevýraznou dámu bez jasného názoru na cokoliv důležitého," napsal ČTK a zopakoval, že koalici považuje za projekt namířený proti němu.

Uchazeč o účast ve volbě Karel Janeček ČTK napsal, že rozhodnutí koalice zaznamenal a plně ho respektuje. "Já sám jsem zcela nezávislým kandidátem a žádnou z politických stran jsem o podporu mé kandidatury nežádal," konstatoval.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERU) Alena Vitásková ČTK řekla, že koalice postupovala moudře, protože postavením dalších kandidátů by rozdrobila sílu. Na dotaz, zda ji není líto, že mezi podpořenými uchazeči není, odpověděla, že "v tomto složení nikoli".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď