Na Babiše v Lokti čekali odpůrci i sympatizanti, spory mírnil antikonfliktní tým

foto Předvolební mítink Andreje Babiše v Lokti na Sokolovsku. 12. srpna 2022

Loket (Sokolovsko) - Desítky lidí s píšťalkami, trubkami nebo řehtačkami čekaly dnes odpoledne v Lokti na předsedu ANO Andreje Babiše, který pokračoval ve své předvolební kampani, tentokrát v Karlovarském kraji. Přišli i jeho sympatizanti, kteří udělali kruh kolem Babišova karavanu. Hlasitou show si ale nenechali ujít ani nezúčastnění diváci, vodáci nebo lidé, kteří přijeli do Lokte na večerní koncert Leoše Mareše, zjistila na místě ČTK.

Zastávka v Lokti byla posledním dnešním cílem Babišovy cesty. Předtím ještě navštívil Žlutice, Toužim, Bochov a Ostrov. Asi nejvíc lidí, v naprosté většině přívrženců, přišlo na Babiše v Toužimi. Podle předběžných informací policie na mítincích zasahovat nemusela. Bude ale ještě vyhodnocovat záznamy z kamer.

Babiš jezdí od začátku léta po republice za voliči, odmítá ale tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Uvedl, že cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami. Deník N ve čtvrtek napsal, že ve třetině obcí, které bývalý premiér od května navštívil, jeho hnutí nekandiduje.

Střety mezi jeho příznivci a odpůrci se na těchto setkáních odehrávaly už dřív. Hlasité protesty, kterým čelil na mítincích minulý týden, si vyžádaly dva kontroverzní zásahy policistů v civilu. Policejní prezident Martin Vondrášek dnes s odvoláním na závěry Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia uvedl, že použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý týden napadla policistu, bylo oprávněné. Policie ale podle něj na shromáždění nezvládla koordinaci hlídek, velitelé porušili taktiku i některé interní akty řízení. Kritiku vyvolal minulý týden také zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který chtěl odnést předsedovi hnutí Babišovi reproduktor. Zákrokem se nyní zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

V Lokti dnes Babišovi odpůrci jeho karavanu zablokovali cestu, už když na louku u Lužné ulice přijížděl. Na transparentech měli například nápisy "Omluv se, nejsem nacista ani fašista!" a podobně. Babiš na jednom z minulých veřejných setkání hovořil o svých oponentech jako o fašistech a nacistech. Uváděl, že když vyslovil kritizovanou větu, zkratkovitě zmínil komentář v deníku Právo. Později připustil, že to nebylo vhodné. Podotkl ale že jeho odpůrci v Jihočeském kraji tehdy porušovali jeho právo na svobodu projevu.

V Lokti dnes policie protestující klidně odvedla na kraj silnice, aby mohl karavan projet. Asi dvě desítky policistů v uniformách se pohybovaly mezi lidmi a oddělovaly vášnivé protestující od Babišových příznivců. Na místě byl i speciální policejní vůz z kamerami, který mítink monitoroval. Na své podřízené dohlížel také krajský policejní ředitel Petr Macháček. ČTK řekl, že část policistů už na místě zůstane, aby hlídala na večerním koncertě. Pochvaloval si i práci antikonfliktního týmu.

Babiš se zkraje svého projevu v Lokti zmýlil, když řekl, že ve městě vládne TOP 09. To ale není pravda, na radnici už čtyři roky sedí starosta Petr Adamec z Pirátů, který na mítinku také byl. Nad Babišovým výrokem kroutil hlavou, protože TOP 09 je nyní v Lokti naopak opozicí. Bývalý premiér pak lidem mimo jiné řekl, že jeho vláda snížila daně, všem přidala a snižovala státní dluh, současná vláda podle něj nic nedělá.

Zatímco demonstrující pískáním a hlukem téměř přehlušili reproduktory zesílený Babišův projev, jeho příznivci se tím nedali vyprovokovat. Jen občas se některý z nich pustil do diskuze s některým z odpůrců, vždy však na místo rychle přišli policisté a na dialog dohlíželi, aniž by ovšem nějak zasahovali nebo někoho násilně oddělovali.

Na místě nechyběl ani Josef Šlesinger, důchodce, který objíždí Babišovy mítinky, upozorňuje zejména na jeho minulost a označuje řadu jeho výroků za lži. S amplionem dnes v Lokti seděl na skládací židli kousek od Babišova karavanu a byl pod dohledem dvou policistů z antikonfliktního týmu. Právě antikonfliktní tým mírnil emoce mezi oběma skupinami lidí, už jen svou přítomností mezi lidmi, umírněným chováním a mluvením s demonstranty.

Policie v podvečer oznámila, že na jednotlivých shromážděních v Karlovarském kraji se sešlo zhruba od 80 do 200 lidí. "Drobné slovní konflikty mezi účastníky shromáždění vyřešili na místě členové antikonfliktního týmu. Na proběhlých shromážděních policisté nemuseli řešit žádné narušení veřejného pořádku. Průběh všech uskutečněných shromáždění policisté důkladně monitorovali," uvedla krajská policejní mluvčí Kateřina Pešková.

Ačkoli má ANO v Karlovarském kraji silnou podporu a před čtyřmi lety získalo v komunálních volbách ze stran nejvíce hlasů, v Lokti si zatím příliš dobře nevedlo. V minulých volbách tam získalo 9,76 procenta hlasů a jeden mandát v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď