Voyo uvede Krále Šumavy, Nova sází na osvědčené seriály

foto Ředitel vývoje obsahu Michal Reitler vystoupil na tiskové konferenci televize Nova k představení podzimního schématu, 11. srpna 2022, Praha.

Praha - Placená videotéka televize Nova Voyo na podzim uvede minisérii Král Šumavy, kterou natočil David Ondříček, či komediální seriál Gumy, kde se pod režijní taktovkou Karin Krajčo Babinské poprvé před kamerou potkali Richard Krajčo a David Švehlík. Voyo uvede také divácky úspěšné filmy, které již prošly kinodistribucí, a své stálice v podobě seriálů a reality show. V různých fázích příprav natáčení je přibližně 35 formátů určených pro Voyo. Zástupci televize Nova to uvedli na tiskové konferenci.

Televize Nova, která stojí stále z velké části na terestrickém vysílání a sledování lineárního obsahu, na podzim staví na oblíbených seriálech. Závěrečnou řadou vyvrcholí Policie Modrava, druhou řadou pokračuje seriál Pan profesor s Vojtěchem Dykem a nové případy budou řešit Specialisté. Na obrazovky uvede seriálové novinky od režisérů Bisera A. Arichteva, Tomáše Pavlíčka a Marka Najbrta – O mě se neboj s Veronikou Arichtevou nebo komediální krimi s Tatianou Dykovou Případy mimořádné Marty.

"Vedle pokračování programových stálic, jež opanovávaly sledovanost v uplynulých sezonách, nabídneme letos i dva úplně nové hrané seriály se zaměřením na celou rodinu. Televize Nova tak potvrzuje svou stávající pozici největšího producenta hrané tvorby v Česku," uvedla ředitelka programu TV Nova Silvia Majeská.

Česká televize, významný koproducent českých filmů a tvůrce původní televizní tvorby, totiž na konci května oznámila, že chce v letech 2023 a 2024 ušetřit 910 milionů korun. Důvodem je podle jejího vedení pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku.

Voyo je placená VOD služba, tedy video na vyžádání (video on demand), poskytující filmy, seriály a pořady on-line. Projekt začal v roce 2011 jako bezplatný archiv pořadů z produkce TV Nova a platforma pro živé vysílání původní tvorby a sportovních přenosů. Postupně se však přetvořila na placenou službu po vzoru amerického Netflixu. Letos tak Voyo uvedlo třeba série Národní házená, Iveta nebo Jitřní záře, plánuje zmíněného Krále Šumavy či Gumy, v příštím roce plánuje další dvě série Ivety či seriály Hojer a Extraktoři.

Zatímco Netflix čelí v poslední době úbytku předplatitelů, generální ředitel mediální skupiny CME, která provozuje i televizi Nova, Didier Stoessel ve středu serveru Info.cz řekl, že v případě Voyo se o ztrátu předplatitelů nebojí. Podle něj v USA si tuto službu předplácí 70 procent domácností. Na trh ale přicházejí další streamovací platformy a lidé začínají šetřit, proto jsou podle něj výkyvy v počtu předplatitelů logické. V Česku a na Slovensku mají podle něj videotéky ve čtvrtině domácností, razantního úbytku předplatitelů se proto nebojí.

Původně streamovací společnosti typu Netflix, HBO Max nebo Apple TV+ v posledních letech začaly samy vytvářet video obsah, tedy natáčet filmy a seriály, čímž zcela změnily podobu audiovizuálního průmyslu. Souvisí s tím také odklon od lineárního sledování televizního programu, kdy divák sleduje to, co televize vysílá, v čase, kdy televize chce, k nelinerálnímu sledování, tedy k videu na vyžádání - v čase, který si divák vybere.

Podle průzkumu společnosti Atmedia mezi více než 4000 respondenty podíl Čechů, kteří využívají alespoň jednu službu s videi na vyžádání, se příští rok zvýší na 42 procent. Je to o dva procentní body více než letos.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď