Náklady MHD na energie vzrostou o 1,5 miliardy Kč, hrozí zdražování jízdného

foto Lidé v tramvaji - ilustrační foto.

Praha - Rostoucí ceny energií a paliv dál prodražují dopravu v Česku. Náklady městských dopravních podniků v ČR kvůli tomu letos oproti loňsku vzrostou o zhruba 1,5 miliardy korun. Zvyšující se výdaje podniků budou zřejmě muset kompenzovat města, hrozí i zdražování jízdného, případně omezování provozu. ČTK dnes o tom informovalo Sdružení dopravních podniků ČR.

"Náklady na provoz městské hromadné dopravy neustále rostou a dopravci za poslední roky vyčerpali úsporná opatření. Ztráty tak musí kompenzovat zřizovatelé, tedy města, nebo je ve hře zvýšení ceny jízdného,“ uvedl dnes pro ČTK předseda sdružení Tomáš Pelikán.

Města a obce letos pokryjí nárůst nákladů dopravních podniků asi ze dvou třetin, o zbylou část se tak budou muset zřejmě postarat samotní dopravci. Podle statistik má největší podíl na zvýšení nákladů rostoucí cena elektřiny.

Řada měst v minulých letech investovala hodně peněz na modernizaci vozového parku či koupi nových a k přírodě a životnímu prostředí šetrných vozidel. "Nyní nevíme, zda nám v našich rozpočtech zbude dostatek prostředků na jejich provozování a údržbu,“ podotkl primátor statutárního města Pardubice a člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR Martin Charvát.

Řešením by podle svazu mohl být vládní kompenzační balíček. Ten by měl městům pomoci při sanování současných ztrát a města by tím podle svazu nemusela řadu svých dopravních služeb rušit či minimálně omezovat.

Náklady na energie rostly dopravcům už vloni. Situaci dopravních podniků zhoršuje i skutečnost, že navazuje po pandemii koronaviru. Podle sdružení během pandemie v MHD ubylo více než 34 procent cestujících a celková ztráta dopravních podniků přesáhla 1,8 miliardy korun.

Některé dopravní podniky i proto zdražovaly jízdné už na začátku letošního roku, ceny jízdenek stouply například v Českých Budějovicích, v Plzni či Opavě. V některých dalších městech pak navýšily kompenzace radnice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď