Herectví vnímá Ondřej Vetchý jako příležitost měnit věci kolem sebe

foto Herec Ondřej Vetchý dostal na Letní filmové škole výroční cenu Asociace českých filmových klubů, 1. srpna 2022, Uherské Hradiště.

Uherské Hradiště - Herectví vnímá Ondřej Vetchý jako příležitost měnit věci kolem sebe. Práce je podle něj nástrojem, který mu například pomáhá komunikovat s politiky a vyvíjet na ně tlak. Těší ho, že se mohl spolupodílet na vytváření některých zákonů, které se týkaly domácího násilí, registrovaného partnerství nebo třetího odboje. "Pomáhá mi, že jsem profesi nepřevzal beze zbytku," řekl dnes Vetchý na své lekci filmu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Ukotvení v demokracii je pro Vetchého zcela zásadní. "Používám práci k tomu, abych věci mohl spoluovlivňovat. Zároveň mi to dává motivaci do práce a dává mi to celé smysl, že nejsem díky tomu na práci psychicky závislý. Dává mi to jistou svobodu. Moje motivace není primárně o tom, abych hrál a masíroval si ego. Ne. Mně se hrát nechce, já mám ambici až v okamžiku, kdy to začnu dělat a tam už jsem schopen při konkrétní práci chcípnout," uvedl Vetchý.

Připustil, že některé hodnoty jsou pro něj důležitější než jeho zaměstnání. "To mi na jednu stranu dává svobodu, na druhou stranu mě to trošku od práce odvádí. Když mizí lidi, které jsem tolik miloval, tak je pro mě obtížné v práci setrvávat," řekl dlouholetý člen souboru Činoherního klubu.

Domnívá se, že herectví mu více vzalo než dalo. "Dal jsem do toho tolik energie, že bych možná postavil pyramidu," řekl herec, který se v posledních letech objevil například ve snímcích Ženy v běhu a Bábovky. Na podzim půjde do kin pohádka Princ Mamánek, v níž Vetchý ztvárnil rytíře. "Já už točím jen s kamarády. Oni třeba nejsou úplně nejlepší režiséři, ale mě to nevadí," usmál se Vetchý.

Civilní divadlo rodáka z Jihlavy nebaví. S autenticitou a uvěřitelností se podle něj často chybně pracuje jako s něčím, co je cílem. "Ale je to jen předpoklad k tomu, abyste byli schopni vytvořit postavu, která bude ojedinělá, nezaměnitelná, tvořivá a která se stane uměleckým dílem," uvedl Vetchý. Za důležité považuje, aby herci nebyli zaměnitelní. "O to jde. Aby to všechno byli lidi, kteří jsou svébytní, nezastupitelní a tvořivě originální. A k tomu ani školy a ani praxe, do které potom lidé přijdou, nevede a nesměřuje je k tomu," doplnil šedesátiletý herec.

Herec podle něj musí do své postavy otisknout energii a emoce, jedině tak následně ožije a nebude schematická a literární. "Jako herec musíte pochopit, že když tam energii dáte, tak už ji nikdo z filmu nevezme. I když to zkazí ve střižně. To by vás museli vystřihnout celého. Ale to také dlouho trvá, než na to přijdete," řekl Vetchý, který v pondělí večer na festivalu převzal Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Dnes večer v Uherském Hradišti uvede film Dům pro dva z roku 1987. Za výkon v něm byl nominovaný na evropskou filmovou cenu Felix.

V pořadí 48. ročník Letní filmové školy začal v pátek 29. července, potrvá do čtvrtka 4. srpna. Program festivalu zahrnuje zhruba 180 filmů a bohatý doprovodný program.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď