Konference ruské opozice v Praze probere radikální přeměnu Ruska

foto Ilustrační foto - Ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov na snímku z roku 2012 během zatýkání policií při protestech v Moskvě.

Praha - V Praze dnes oficiálně začíná konference ruské opozice, její hlavní část je na programu v sobotu. Opoziční iniciativa Fórum svobodných národů Ruska (Free Nations of Russia Forum) na ní bude jednat o radikální rekonstrukci této největší země světa. Rusko by rádi přeměnili ve prospěch jejích jednotlivých národů a regionů, uvedli organizátoři.

Fóra se zúčastní politici, zástupci regionálních a národních hnutí, občanští aktivisté a různí odborníci. Na pražské konferenci by měli vystoupit například bývalý ruský poslanec a opoziční aktivista Ilja Ponomarjov, někdejší ministr zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin nebo exilový čečenský premiér Ahmed Zakajev.

Organizátoři v nedávné tiskiové zprávě uvedli, že zatímco "známí lídři" ruské opozice chtějí pouze nahradit "špatného kremelského cara dobrým", fóru jde o radikální rekonstrukci Ruska. Chtějí, aby se posunulo od autoritářského státu k dobrovolné unii svobodných, nezávislých a demokratických států, které zajistí svým občanům slušný životní standard. Za cíl si kladou dekolonizaci, deimperializaci nebo deputinizaci Ruska. Chtějí také jeho demilitarizaci a vzdání se jaderných zbraní, které podle jejich názoru pouze povzbuzují imperiální ambice kremelských představitelů.

Ruský prezident Vladimir Putin podle účastníků fóra vybudoval diktátorský systém s prosperujícím hlavním městem, které odčerpává zdroje z podřízených kolonií a využívá je k uspokojení imperiálních ambicí. "Tato agresivní politika již vedla k největší válce v Evropě za posledních 80 let, všichni ruští obyvatelé Ruska se stali rukojmími," uvedli organizátoři s odkazem na ruskou invazi na Ukrajině.

Ruské národy mají podle fóra právo na politické, ekonomické a kulturní sebeurčení. "Lidé si musí řídit své vlastní životy a najít své místo v mezinárodním společenství," napsali účastníci fóra v tiskové zprávě. Nově zřízené státy by měly podle nich usilovat o mírové a dobré sousedské vztahy s evropskými zeměmi.

"Cílem naší akce je podpořit rychlé a nenásilné osvobození, dekolonizaci v současnosti okupovaných původních národů a regionů od imperiální Moskvy. Jsme přesvědčeni, že jen tak lze zajistit dlouhodobý mír v Evropě, vybudovat nový systém kolektivní bezpečnosti a vyhnout se jaderné válce, ke které ruský imperialismus v čele s Putinem tlačí svět," sdělilo ČTK tiskové oddělení organizátorů.

První Fórum svobodných národů Ruska se uskutečnilo v květnu ve Varšavě. "Fórum se koná pokaždé v jiném evropském městě, které má pozadí svobody a boje proti diktaturám," sdělilo tiskové oddělení. "Když jsme vybírali město pro druhé fórum, hledali jsme evropské hlavní město s minulostí boje za vlastní svobodu, identitu, dekomunizaci a které bojovalo proti totalitě, takže pozadí Prahy je dokonalé," dodali organizátoři, podle nichž bude další konference pravděpodobně v litevské Klajpedě.

Konferenci zahájí dnešní úvodní setkání a večeře, jednací den je naplánován na sobotu, kdy jeho účastníci proberou ve dvou panelech jednotlivá témata spojená s Ruskem a jeho budoucností. Akci pak v neděli zakončí neformální snídaně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď