Inflace v ČR stoupla na 16 % a ještě poroste, je devátá nejvyšší v Evropě

foto Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta.

Praha - Meziroční inflace v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Z analýzy společnosti Portu vyplývá, že inflace v ČR je devátá nejvyšší v Evropě a 26. nejvyšší ve světě. Podle analytiků budou ceny dále růst a inflace bude kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent.

U bydlení si lidé v květnu připlatili hlavně za energie. Ceny zemního plynu byly meziročně vyšší o 49,2 procenta, tuhých paliv o 30,1 procenta, elektřiny o 30,8 procenta, tepla a teplé vody o 17,8 procenta. Za pohonné hmoty si čerpací stanice účtovaly o 44,3 procenta víc než před rokem.

Kromě bydlení lidé více platili za jídlo. Potraviny a nealkoholické nápoje v květnu meziročně zdražily o 15,1 procenta. Růst cen mouky v pátém měsíci letošního roku meziročně zrychlil na 64,6 procenta, u másla zhruba na 52 procent, u polotučného trvanlivého mléka asi na 42 procent a v případě vajec přibližně na 34 procent.

Vysoká cena potravin v obchodech je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy často způsobena spíše panikou než nedostatkem surovin. Pokud chce stát lidem od zdražení potravin ulevit, ministerstvo zemědělství by mělo navrhnout snížení daně z přidané hodnoty na potraviny, řekl dnes Prouza. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce téma znovu otevřít po skončení války na Ukrajině, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Dlouhodobý vývoj meziročních hodnot inflace v Česku od ledna 1993 do května 2022.

Vláda může podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v boji proti inflaci pomoci tím, že bude brzdit nápady opozice na gigantické výdaje a bude pomáhat lidem postiženým růstem cen adresně a úsporně tak, jak to doporučila Národní rozpočtová rada. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že vláda proti růstu cen aktivně postupuje, kvůli rozhazovačné politice minulé vlády jsou však podle něj veřejné finance v rozvratu.

Podle bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je inflace způsobena externími vlivy. Vláda by proto měla lidem plošně pomoci zejména s vysokými cenami energií.

Inflace by měla kulminovat na začátku třetího čtvrtletí kolem 17 procent a následně velmi pozvolna zpomalovat, domnívá se analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Po celou druhou polovinu letošního roku je však nutné počítat s meziročním růstem cenové hladiny velmi výrazně nad deseti procenty. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace v rozmezí mezi 14 až 15 procenty, vysoké ceny se tak budou negativně promítat do slabší spotřeby domácností. Pravděpodobnost hospodářské recese se jednoznačně zvyšuje," upozornil.

Nad očekávání vysoká květnová inflace podle ekonomů povede k dalšímu výraznému růstu úrokových sazeb České národní banky (ČNB), přičemž řada z nich očekává zvýšení o jeden procentní bod i více. Základní úroková sazba nyní činí 5,75 procenta. Květnová meziroční inflace byla o 1,1 procentního bodu vyšší, než centrální banka odhadovala v aktuální prognóze.

Data o inflaci za květen podle ČNB představují proinflační riziko jak vůči základnímu scénáři jarní prognózy, tak vůči scénáři se vzdálenějším horizontem měnové politiky. "Se základním scénářem prognózy je přitom konzistentní další strmý nárůst tržních úrokových sazeb do poloviny letošního roku," uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Podle Hospodářské komory bude mít vysoká inflace za následek, že více podniků letos utlumí své investice. "Pokud podniky neinvestují do technologických inovací, strojů a zařízení, výzkumu a vývoje, ztrácejí svou konkurenceschopnost například vůči západním podnikům," upozornil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Komora proto vyzvala vládu, aby stát k těmto útratám firmy více podněcoval.

Šetření Svazu průmyslu a dopravy mezi stovkou firem ukázalo, že kvůli inflaci a zpoždění v dodávkách více než 60 procent podniků letos objemově sníží své investice a nenaplní původní investiční plány. "I proto připomínáme, aby vláda konečně v nejbližších dnech přijala konkrétní opatření týkající se cen energie pro firmy, které jsme jí předložili," uvedl analytik svazu Bohuslav Čížek.

Českomoravská drůbežářská unie i Potravinářská komora apelují na vládu, aby zavedla kompenzace vysokých cen energií v rámci tzv. dočasného krizového rámce EU. Uvítaly by, aby nastavení bylo co nejjednodušší a kompenzace kopírovala růst ceny energií.

Kompenzace požadují také pekaři. "Stoupající cena pečiva může vést ke snížení spotřeby. Už to sledujeme u dražších výrobků, jako je sladké pečivo, které je nahrazováno levnějšími variantami," uvedl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. Dodal, že lidé více šetří a dražší pečivo méně vyhazují, což také vede ke snížení spotřeby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď