Cena plynu pro evropský trh se po přechodném růstu stabilizovala

foto Kompresní stanice plynu - ilustrační foto.

Londýn - Cena plynu pro evropský trh se po přechodném růstu stabilizovala a pohybuje se kolem 84 eur za megawatthodinu (MWh). Ve čtvrtek ovlivnila trh zpráva o explozi v terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) ve Freeportu v americkém státě Texas, odkud proudí velká část LNG právě do Evropy.

Krátce po 10:00 SELČ se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červenci pohybovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 84,10 eura (2077 Kč) za MWh. Proti předchozímu dni tak vykazovala pokles o 0,9 procenta. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

V zařízení Freeport LNG, jednom z největších na vývoz zkapalněného plynu v USA, začalo ve středu po explozi hořet. Terminál teď bude nejméně na tři týdny uzavřen, uvedla agentura Reuters. Podle obchodníků i analytiků se výpadek odhaduje na jeden milion tun LNG.

"V kontextu slabé nabídky z Ruska je LNG hlavním prvkem, který zabránil návratu cen plynu v Evropě na březnová maxima," uvedli analytici společnosti Engie EnergyScan.

Ceny plynu se začaly zvyšovat už loni na podzim, podle části ekonomů v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv. Před rokem se cena plynu v TTF pohybovala kolem 19 eur za megawatthodinu, ale už před koncem loňského roku překročila 120 eur/MWh, než se opět snížila. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu stál plyn v TTF přechodně i 345 eur.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď