Poslanci schválili pozastavení cel EU na veškerý dovoz z Ukrajiny

foto Válka v Rusku má vážné hospodářské důsledky, které má zmírnit pozastavení cel.

Parlament ve čtvrtek podpořil roční pozastavení dovozních cel EU na veškerý ukrajinský vývoz, aby podpořil ekonomiku země.

Tato dočasná liberalizace obchodu, která byla schválena hlasy 515 (32 bylo proti a 11 se zdrželo hlasování) je reakcí na dopady ruské války proti Ukrajině, která omezuje schopnost této země obchodovat. Opatření byla urychlena, aby mohla být dnes přijata na plenárním zasedání. Na dobu jednoho roku zcela zruší dovozní cla na průmyslové výrobky, vstupní cla na ovoce a zeleninu, jakož i antidumpingová cla a ochranná opatření na dovoz oceli.

Zpravodajka k usnesení Sandra Kalnietová (EPP, LV) uvedla: "Tváří v tvář ruské agresi bojuje Ukrajina nejen za svou svobodu a bezpečnost, ale i za bezpečnost celé Evropy. Proto ji musíme podpořit na všech úrovních všemi dostupnými nástroji: nejen zbraněmi a sankcemi, ale i naší obchodní silou. Poskytování podpory Ukrajině, kterou potřebuje ke své obraně, nekončí na bojišti. Zahrnuje i zajištění toho, aby ukrajinská ekonomika zůstala odolná a konkurenceschopná. Dnes musíme ukázat, že naše podpora Ukrajině je absolutní, neotřesitelná a nezvratná, a to zavedením těchto bezprecedentních opatření k liberalizaci obchodu. Slava Ukraini!.“

Vztahy mezi EU a Ukrajinou upravuje dohoda o přidružení. Prohloubená a komplexní zóna volného obchodu, na kterou se dohoda vztahuje, zajišťuje od roku 2016 ukrajinským podnikům preferenční přístup na trh EU.

EU je nejvýznamnějším obchodním partnerem Ukrajiny. V roce 2021 EU představovala pro Ukrajinu 40 procent celkového obchodu se zbožím. Ukrajina je 15. největším obchodním partnerem EU, což představuje přibližně 1,2 procenta celkového obchodu EU.

Opatření se začne uplatňovat dnem následujícím po jeho zveřejnění v Úředním věstníku EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď