Baterie v elektromobilech vydrží 15 let, ujišťuje spoluzakladatel Tesly

foto Škoda CitigoE iV

JB Straubel, který byl jedním ze zakladatelů amerického výrobce automobilů Tesla je přesvědčen, že průměrná životnost baterií používaných v současných elektromobilech, je zhruba patnáct let. Straubel k tomuto poznatku došel na základě svých poznatků z vývoje baterií právě pro modely Tesla. Až do roku 2019 byl totiž v automobilce zodpovědný právě za vývoj baterií.

Podle něho se baterie “nedožijí” zmíněných patnácti let pouze vinou nějaké závady, případě při jejich extrémním namáhání.

On sám prý zažil výměnu baterií v Tesle Model X, která ovšem během několika let najezdila více než 520.000 kilometrů.

Takový nájezd je ovšem v případě osobního elektromobilu výjimečný. Při běžném stylu jízdy je prý podle Straubela degradace baterií velmi pomalá. Lze tak do budoucna očekávat, že patnáctiletá životnost baterie bude v podstatě kopírovat životnost celého auta. Nepředpokládá tedy, že by majitelé chtěli po takového době nahrazovat v elektromobilu vysloužilou baterii za novou.

Straubel nyní vlastní společnost Redwood Materials, která se zabývá recyklací použitých Li-on baterií. Z hlediska plánů rozvoje své společnosti je pro něj tedy důležité vědět, za jak dlouho se k němu nyní vyrobené baterie pro nové elektromobily dostanou.

Již nyní je Redwwod Materials díky recyklaci schopen vyrobit dostatek materiálů pro baterie několika stovek tisíc nových vozů.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď