Soutěž diplomových prací IT SPY má poprvé vítězku

foto

Aktuální 12. ročník soutěže nejlepších diplomových prací z oblasti IT, do které se zapojilo téměř 1300 studentů z 13 předních českých i slovenských vysokých škol, zná vítěze. Ve středu 8. 12. 2021 vybírala v on-line finále odborná porota složená z 19 akademiků i profesionálů z IT businessu nejlepší tři diplomové práce uplynulého akademického roku. Hlavní cenu získala Jindřiška Deckerová, absolventka Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze, stříbrnou příčku obsadil Patrik Goldschmidt z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Této práci patřila i Cena veřejnosti. Na třetí příčce se pak umístil projekt Matúše Goliaše z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Vítězka soutěže Jindřiška Deckerová (Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze) se ve své práci nazvané „Zobecněné problémy se směrováním se souvislými sousedstvími“ věnovala unikátnímu algoritmu pro hledání optimální cesty, což demonstrovala na autonomních dronech a robotech při skenování interiérů budov a focení objektů. „Závěrečné velmi vyrovnané hodnocení poroty pouze potvrzuje vysokou úroveň finálových prací. Rozdíl v bodování jednotlivých prací byl opravdu zanedbatelný, proto do poslední chvíle nebylo jednoznačné, komu budou patřit pomyslné medaile. Na vítězné práci mě zaujalo, že spojuje vysokou teoretičnost s praktickým využitím v robotice. Jde o složitý teoretický optimalizační problém, avšak projekt vyniká i velmi kvalitně zpracovanou praktickou částí. Práce zaujala celou porotu hloubkou řešení, precizností zpracování i aplikovatelností na různé problémy. Kombinuje softwarový svět a umělou inteligenci s reálným světem prostřednictvím robotů,“ hodnotí letošní finále i vítěznou práci předseda poroty Jiří Vokřínek z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. 

Druhou příčku a zároveň Cenu veřejnosti získal Patrik Goldschmidt (Fakulta informačních technologií, Vysoké učení technické v Brně) s prací „Zmírnění útoků DoS pomocí strojového učení“. Autor se věnoval rychlejšímu odhalování častých a velmi nebezpečných kybernetických útoků. Aplikace, která využívá metody strojového učení, může pomoci při ochraně internetové infrastruktury. Práce porotce zaujala tím, jak komplexně využívá celou řadu teoretických principů, které jsou však již v současnosti aplikovány v praxi. 

Bronzovou medaili obdržel Matúš Goliaš (Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta) za práci “Gradientem zesílená segmentace snímků sítnicového fundu”. Jde o metodu vyhodnocení tzv. slepé skvrny zrakového nervu oka s cílem přesnější diagnostiky očních nemocí. Metoda má za cíl pomoci včasnému odhalení onemocnění zraku, zejména zeleného zákalu, který je celosvětově nejčastější příčinou slepoty. Autor chystá projekt dále rozvíjet ve spolupráci s lékaři. 

Záznam přímého přenosu můžete zhlédnout zde:

„Letos jsme opět museli realizovat finále IT SPY v on-line prostředí. To nám však nezabránilo v naplňování jednoho ze základních cílů soutěže, kterým je prezentace nejlepších českých a slovenských diplomových prací z oblasti IT širší veřejnosti. Věřím, že tomu v letošním roce velmi pomohl přenos finále i na zpravodajské portály iDNES.cz, Tyden.cz a Ceskenoviny.cz. Popularizaci vědy a zvýšení zájmu o IT může pomoci i skutečnost, že se vítězem IT SPY poprvé stala žena, což dále boří mýtus, že je informatika doménou mužů. Informatika je nesmírně rychle se rozvíjející obor a udržet zde krok vyžaduje znalosti, ale také dravost a chuť poznávat nové věci. A jedním z míst, kde se takoví lidé koncentrují ve velké míře, jsou univerzity. A přesně proto s nimi máme v Profinitu tak širokou spolupráci nejen v rámci této soutěže, ale také v rámci výuky, diplomových prací a výzkumných grantů. Věříme, že propojení špičkové vědy a její aplikace na řešení konkrétních společenských a businessových problémů je ta správná cesta,“ říká Bohumír Zoubek, porotce soutěže IT SPY za společnost Profinit, která soutěž spolupořádá.

Cenou pro vítěze byla nejen finanční odměna 1000 eur od společnosti Profinit, ale autoři tří nejlepších prací získali odborné kurzy v celkové hodnotě 30.000 Kč od počítačové školy GOPAS a od mediálního partnera předplatné časopisu IT Systems. 

Kompletní přehled finálových výsledků 12. ročníku soutěže IT SPY: 

Výsledné

pořadí

Jméno finalisty

Název soutěžní diplomové práce

Název přihlašující vysoké školy

1.

Jindřiška Deckerová

Zobecněné problémy se směrováním se souvislými sousedstvími

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnická

2.

Patrik Goldschmidt

Zmírnění útoků DoS pomocí strojového učení

Vysoké učení technické v Brně

Fakulta informačních technologií

3.

Matúš Goliaš

Gradientem zesílená segmentace snímků sítnicového fundu

Univerzita Karlova

Matematicko-fyzikální fakulta

4. – 8. místo (seřazeno abecedně)

Sára Juranková

Aspektově založená analýza sentimentu formulářů konferenčních recenzí

Vysoká škola ekonomická v Praze

Fakulta informatiky a statistiky

Lukáš Kuhajda

Omezení šumu signálu v genetických přepínačích

Západočeská univerzita v Plzni

Fakulta aplikovaných věd

Daniel Kyselica

Pokročilé algoritmy pro segmentace vesmírných odbírů astronomické snímky

Univerzita Komenského v Bratislave

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky

Filip Svoboda

Agilní adaptace pro výzkumnou laboratoř

Masarykova univerzita v Brně

Fakulta informatiky

Jan Tománek

Profilování haldy s nízkou latencí

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta informačních technologií

 

Práce jsou k dispozici na webu https://www.itspy.cz/cz/galerie-nejlepsich/

O soutěži IT SPY 

IT SPY je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi.

IT SPY 2021 je již dvanáctým ročníkem této soutěže. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 % z celkově obhájených prací svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace. Spoluorganizátorem je přední český software house Profinit.

Soutěž organizují české a slovenské univerzity a Czech and Slovak ACM Chapters (acm.org) a společnost Profinit.

Zájemci o práci v IT se mohou zaregistrovat na webu www.itspy.cz pro zasílání pracovních nabídek od partnerů soutěže.

Více informací naleznete na www.itspy.cz nebo www.itspy.sk

O společnosti Profinit EU, s.r.o. 

Profinit je od roku 1998 významným hráčem na poli application outsourcingu a information managementu. Úspěšně dodává řešení především v oblasti vývoje software na zakázku, datových skladů a business intelligence zákazníkům v ČR i západní Evropě. Profinit je dlouhodobým partnerem více než 50 významných společnosti z oblastí financí, telekomunikací, utilit a státní správy (v České republice jsou to mj. Česká spořitelna, ČSOB, ČSOB pojišťovna, Komerční banka, O2, Vodafone a řada dalších).

Profinit poskytuje komplexní služby od návrhu a optimalizace procesů, business a IT architekturu až po finální dodávky ICT řešení. Podle údajů IDC patří mezi tři největší firmy v oblasti vývoje software na zakázku v České republice a je držitelem řady dalších ocenění.

Více informací naleznete na www.profinit.eu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď