Ministr pro vědu má smysl, Babišova vláda agendu nerozvíjela, míní Bělobrádek

foto Ilustrační foto - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vystoupil 29. března 2019 v Brně na zahájení dvoudenního volebního sjezdu KDU-ČSL.

Praha - Za smysluplný má návrh vznikající vládní koalice Spolu s Piráty a Starosty na zřízení ministra pro vědu a výzkum lidovec Pavel Bělobrádek, který byl místopředsedou vlády pro vědu a inovace za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). ČTK dnes Bělobrádek řekl, že končící vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) podporu vědy a výzkumu nerozvíjela a Česku tak "trochu ujel vlak". Jednání o vzniku vlády Spolu a PirStan se Bělobrádek neúčastnil, personálie odmítl komentovat.

"V případě, že by vzniklo toto místo, já jsem svého času navrhoval i ministerstvo delimitací současných agend z jiných ministerstev, tak mi to smysl dává," řekl Bělobrádek, který byl vicepremiérem pro vědu od ledna 2014 do prosince 2017. Úplně podle něj stačí, aby měl ministr bez portfeje kabinet kolem deseti lidí, popřípadě posílit jednotlivé agendy v řádech jednotek lidí. Postupně by pak mohly být slučovány agendy rozdrobené mezi jednotlivé resorty.

Ministra pro vědu by ve vznikající vládě měla mít koalice Spolu tvořená vedle lidovců také ODS a TOP 09. K jednání o vzniku kabinetu Bělobrádek řekl, že některé programové návrhy při přípravě podkladů pro jednání oponoval.

"Myslím, že je na co navazovat," řekl Bělobrádek. V posledních čtyřech letech se to podle něj sice nezničilo, ale jelo se spíš z podstaty a nepřinášelo se nic nového. "Kromě toho poněkud nepovedeného sloganu, že budeme země budoucnosti, tak se toho moc neudělalo, pouze se pokračovalo v tom, co jsme rozjeli, a trochu nám ujel vlak," ohodnotil Bělobrádek řízení vědy a výzkumu za Babiše.

Za úplný nesmysl označil debaty o vzniku "nějakého superministerstva se stovkami nových zaměstnanců". Naopak poměrně velký výkon by podle něj mohlo mít sjednocení agend, které jsou nyní částečně na ministerstvu školství a ministerstvu průmyslu a obchodu. V některých případech jde o témata, která jsou v resortech, kam byla přidělena, "pouze trpěna", myslí si. "Určitá koordinace a převzetí těch agend včetně pracovníků, kteří je mají na starost, smysl dává. Rozpočtově by to bylo zcela marginální, naopak by tam mohl být poměrně velký výkon, protože ta rozdrobenost a nedokončení reforem a strategií je velmi zásadní," míní Bělobrádek.

Ministr by měl podle lidoveckého expředsedy převzít Radu vlády pro výzkum vývoj a inovace, zaměřit se na strategii inteligentní specializace. Měly by se podle něj obnovit a promýšlet národní inovační platformy, oživit rada vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst, která se za Babiše vůbec nescházela. "Strategie inteligentní specializace musí daleko více reflektovat to, v čem Česká republika má předpoklady a budoucnost," uvedl.

Daleko větší důraz by podle Bělobrádka nová vláda měla klást na rozvoj kulturního a kreativního průmyslu. "Úplně se zapomíná na herní průmysl například, protože vývojáři nových počítačových her je obrovská část a potenciál našeho průmyslu. To jsou agendy, které jsou zanedbané," shrnul. Promýšlet a připravovat by se pak do budoucna mělo, jak agendu spojit do jednoho úřadu. "Rozhodně má vzniknout centrální autorita. Buď ministerstvo, nebo pseudoministersto, jakási agentura, jak se to udělalo u sportu," míní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď