Hlavní body druhého říjnového pléna: právní stát v Polsku, klima, zemědělská strategie

foto Evropský parlament se v tomto měsíci schází na plénu už podruhé, první zasedání připadlo na 4. až 7. října.

V pořadí druhé plénum Evropského parlamentu, které se schází od tohoto pondělí, znovu otevře téma dodržování zásad právního státu v Polské republice, které je se sporem o nadřazenost unijní legislativy nad národní i bojem o unijní dotace. Na řadu přijde i výhýbání se daňovým povinnostem, na něž poukázala nedávná kauza Pandora Papers.

V úterý budou europoslanci debatovat s polským premiérem Mateuszem Morawieckim a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o verdiktu polského ústavního soudu, který zpochybňuje přednost evropského práva před právem polským, tedy národním. O usnesení se bude hlasovat ve čtvrtek. O den dříve, ve středu, bude Evropský parlament jednat také o otázce téměř úplného zákazu potratů v Polsku, který vstoupil v platnost v lednu 2021.

Konference OSN o změně klimatu

Před listopadovou konferencí OSN o změně klimatu COP26, která se uskuteční v Glasgow, se očekává, že europoslanci vyzvou k ambicióznějšímu globálnímu úsilí ve snižování emisí. Debata se koná ve středu a hlasuje se ve čtvrtek. Hned v pondělí je na pořadu dne i strategie nazvaná Od zemědělce ke spotřebiteli (Farm to Fork), jejímž cílem je zajistit, aby byl evropský potravinový systém spravedlivý, zdravý a šetrný k životnímu prostředí. Hlasovat se bude v úterý večer, výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Pandora Papers

Ve čtvrtek budou poslanci hlasovat o usnesení, ve kterém odsuzují případy vyhýbání se daňovým povinnostem. Ty v nedávné době odhalilo vyšetřování v rámci kauzy Pandora Papers. Ve středu rozhodne předseda parlamentu David Sassoli a představitelé politických skupin o vítězi Sacharovovy ceny za svobodu myšlení v roce 2021 rozhodne ve středu Letošními finalisty jsou afghánské ženy, bolivijská politička Jeanine Áñezová a ruský aktivista Alexej Navalnyj. 

Podpora kultury a kreativity 

V pondělí se na jednacím stole ocitne mimo jiné problematika oživení kulturního dění a situace umělců. Pozornost, kterou věnují europoslanci kulturně-kreativnímu sektoru, jenž generuje nezanedbatelná procenta HDP celé EU, ale v současné krizi zaznamenal citelný propad, vyústí v úterní hlasování. “Toto odvětví je potřeba oživit a zároveň posílit jeho odolnost vůči případným krizím. Jsem přesvědčená, že kulturní a kreativní průmysly mohou být příštím hnacím motorem ekonomické obnovy nejen v Evropě, ale také v Česku. Investice by měly jít do obnovy a rozvoje infrastruktury těchto odvětví, podpory inovací a kreativního podnikání obecně, podpory vzniku kreativních center a hubů či digitalizace a motivace průmyslu, aby více využíval kreativní služby,” říká Martina Dlabajová, nezávislá europoslankyně za ANO (Renew Europe).

Vakcíny proti koronaviru

V usnesení, o kterém se bude hlasovat ve čtvrtek, europoslanci požadují, aby vývoj, nákup a distribuce vakcín byly v budoucnu transparentnější.

Další vybrané body programu:

  • Očekávání s ohledem na summit EU, který se koná 21.–22. října a zabývá se koronavirem, očkováním a digitální strategií
  • Doporučení na ochranu pracovníků před azbestem
  • Aktualizovaná pravidla pojištění motorových vozidel, aby byla zajištěna lepší ochrana a rovné zacházení s občany EU
  • Emise metanu
  • Vztahy mezi EU a Tchaj-wanem
  • Rozpočet pro rok 2022

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď