Vláda schválila Dohodu o partnerství pro programové období 2021-2027

foto Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO) vystoupili na tiskové konferenci po schůzi vlády 27. září 2021 v Praze.

Vláda dala v posledním zářijovém týdnu zelenou Dohodě o partnerství, klíčovému dokumentu zastřešujícímu čerpání fondů EU v programovém období 2021-2027. V něm bude moci Česká republika čerpat přibližně 550 miliard korun jen v rámci politiky soudržnosti. Celkově jde o skoro jeden bilion korun.

Dohoda o partnerství definuje priority a očekávané výsledky politiky soudržnosti pro celou příští unijní sedmiletku.„Dokument popisuje, jaké oblasti chceme v příštích letech financovat z evropských peněz, ať už se jedná o rozvoj dopravy, digitalizace, moderní infrastruktury nebo o výzkum a vývoj. To vše s cílem zlepšit kvalitu života občanů a posílit rozvoj a konkurenceschopnost našich regionů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „ Přestože evropská legislativa pro politiku soudržnosti vstoupila v platnost až v červnu letošního roku, je Česká republika v přípravě Dohody i podle sdělení Evropské komise v čele pelotonu členských států EU. První avíza představující parametry výzev budou zveřejněna do konce tohoto roku a první výzvy vyhlášeny začátkem roku příštího,“ dodala Dostálová.

Schválená Dohoda o partnerství je výsledkem jednání s řadou partnerů – krajů, obcí, řídících orgánů a zástupců z neziskové či akademické sféry. V dalších týdnech Národní orgán pro koordinaci dopracuje Dohodu o partnerství podle výsledků probíhajícího neformálního dialogu s Evropskou komisí a předloží ji komisi k formálnímu vyjednávání. Postupně budou vládě předloženy návrhy jednotlivých programů a po jejich schválení Evropskou komisí budou vyhlášeny první výzvy.

Informace o přípravě nového programového období 2021-2027 jsou dostupné na zastřešujícím webovém portále www.dotaceEU.cz, včetně dnes vládou schválené Dohody o partnerství.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď