Zbylá část vyhoštěných lidí z ruské ambasády odletěla z Prahy

foto Zbylá část vyhoštěných diplomatů a zaměstnanců ruské ambasády nastupuje do autobusu 31. května 2021 na pražském ruzyňském letišti, odkud je odveze letecký speciál Iljušin 96-300, který do Prahy dorazil z Moskvy. Česko jim nařídilo opustit zemi kvůli zapojení Ruska do kauzy Vrbětice do konce května.

Praha - Zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruského velvyslanectví dnes po 16:40 odletěla z ruzyňského letiště do Ruska. Do letadla, které zamířilo do Moskvy, nastoupilo odhadem šest až sedm desítek lidí. Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová ČTK v neděli řekla, že výjezdní příkaz dostalo celkem 123 ruských občanů. Třicet z nich má diplomatický pas a zbytek služební. "Mohu konstatovat, že (ruská strana) stanovený termín splnila," uvedl v tiskové zprávě ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Počet členů konzulárních úřadů Ruska v Brně a Karlových Varech zůstává nezměněný, stejně jako českých zástupců na konzulárních úřadech v Petrohradě a v Jekatěrinburgu.

Ruský vládní speciál Iljušin 96-300 dorazil na ruzyňské letiště z Moskvy dnes po 13:00. Letadlo po přistání narolovalo poblíž budovy třetího terminálu ruzyňského letiště. Poté následovalo nakládání rozměrných zavazadel. Zhruba po hodině a půl k letišti přijel jeden větší autobus a jeden minibus s vyhoštěnými Rusy a jejich rodinami. Odhadem šlo asi o šest až sedm desítek lidí, kteří s sebou měli po většinou menší a příruční zavazadla. Odlet byl původně plánovaný na 16:00, v tento čas však teprve začal nástup cestujících. Letoun nakonec vzlétl asi o 40 minut později. Jeho cílem je moskevské letiště Vnukovo.

"Poslední ruští diplomaté, kteří měli opustit Česko v rámci procesu vyrovnání počtu pracovníků diplomatických zastoupení obou zemí v Moskvě a Praze, odletěli do Ruska," napsala agentura TASS. Skupina, která dnes odletěla z Prahy, čítala 60 lidí, diplomatů a jejich rodinných příslušníků, a proces vyrovnání počtu diplomatů na velvyslanectvích v Praze a Moskvě se tím završil, dodala s odvoláním na mluvčího ruského velvyslanectví v Praze Nikolaje Brjakina.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích. Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli.

Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Kulhánek zároveň vyzval k tomu, aby Rusko upustilo od označování Česka (i dalších států) za zemi, která vůči němu provádí nepřátelská opatření. "Bez toho kroku se jen stěží můžeme vrátit ke standardní diplomatické komunikaci a začít uvažovat o možnostech úplné normalizace vzájemných vztahů," uvedl. Zařazení Česka na ruský seznam zemí, které nejsou přátelské, považuje ČR za krok v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.

Kulhánek také připomněl, že ČR nemá zájem na ukončení aktivit střední školy při ruském velvyslanectví. Dlouhodobě ale podle něj nebyla v souladu s mezinárodním právem a působila jako součást ambasády, i když poskytovala služby i veřejnosti, nejen dětem zaměstnanců velvyslanectví.

"Jde tedy o to, aby ruská škola fungovala jako jiné zahraniční školy v ČR. Nic nebrání tomu, aby během letních prázdnin byly učiněny příslušné kroky a škola mohla zahájit nový školní rok. Zda se tak stane, ale záleží pouze na ruské straně," doplnil Kulhánek.

Česká ambasáda v Moskvě propustila 89 místních zaměstnanců

Na českém velvyslanectví v Moskvě nakonec ke dnešku dostalo výpověď 89 místních sil. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Pracovali na ambasádě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. Pomoc s chodem velvyslanectví Česku nabídly Německo, Slovensko, Británie, Maďarsko nebo Slovinsko, o jejím využití zatím rozhodnuto nebylo, řekl na dotaz ČTK ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním jednání vlády.

Původně se hovořilo o tom, že výpověď do konce května dostane 79 místních sil.

"Byl jsem dnes informován panem velvyslancem (Vítězslavem) Pivoňkou, že dnes proběhla nějaká menší rozlučka s pracovníky, kteří se podíleli na chodu jak české ambasády, tak Českého domu," poznamenal Kulhánek. Česko řeší, jakým způsobem nastavit chod ambasády i Českého domu do budoucna, probíhá interní audit v rámci ministerstva zahraničí. "Máme několik scénářů. Proces ještě není ukončen, zdráhám se sdělovat nějaké postupy," uvedl ministr.

V Českém domě v ruské metropoli se od úterý zavře restaurace i hotelový provoz, Kulhánek doufá v to, že dočasně.

Pomoc s chodem ambasády podle Kulhánka nabízí celá řada členských států Evropské unie, kterým za to poděkoval. "Nicméně v tento moment ještě necháváme doběhnout audit, jak by měla naše ambasáda a Český dům dále fungovat, a ještě nebylo rozhodnuto, jestli tuto pomoc využijeme, nebo ne," doplnil.

Od úterý by na obou zastupitelských úřadech mělo zůstat po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď