BBC: Britská váda odmítla žádost o pomoc pro ocelárnu Liberty Steel

foto Ilustrační foto - Britský podnikatel s indickými kořeny Sanjeev Gupta, majitel firmy Liberty Steel z globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance.

Londýn - Britská vláda odmítla žádost o finanční podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy Kč) pro ocelárnu Liberty Steel. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Zakladatel ocelárny, britský podnikatel indického původu Sanjeev Gupta, poslal minulý týden dopis s žádostí o pomoc s úhradou denních provozních nákladů a absorbcí nedávných ztrát. Majitelem Liberty je firma GFG Alliance a její hlavní věřitel Greensill Capital požádal na začátku tohoto měsíce o insolvenční řízení. GFG tak musí hledat nový zdroj financování.

GFG má v Británii 5000 zaměstnanců a 12 závodů. Vládní zdroj řekl BBC, že vláda má obavy z neprůhledné povahy Guptova impéria, které má po celém světě 35.000 zaměstnanců. Případná pomoci vlády je více pravděpodobná v případě, že bude na firmu uvalena nucená zpráva, naznačil zdroj. Pomoc by podpořila pracovní místa v Británii a ne firmu, která ocelárnu vlastní.

Liberty Steel je třetím největším producentem oceli v Británii. Firma působí rovněž v České republice, kde vlastní hutní podnik Liberty Ostrava.

Liberty Ostrava je součástí Liberty od roku 2019, skupina ho koupila od konkurenčního výrobce oceli ArcelorMittal. Liberty Ostrava má podle internetových stránek spolu s dceřinými společnostmi 6000 zaměstnanců. Vicepremiér české vlády Karel Havlíček tento týden po jednání s britským ministrem pro podnikání, energetiku a průmysl Kwasim Kwartengem uvedl, že britská a česká vláda se budou vzájemně informovat o situaci kolem oceláren Liberty Steel.Prioritou české vlády je zachovat všechna místa v ostravské ocelárně.

"Britové to řeší stejně jako my v České republice na úrovni ministr a premiér. Řekli jsme si, že se nebudou dělat žádné závěry bez vzájemného informování," uvedl Havlíček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď