Čeští výzkumníci hledají řešení etiky provozu autonomních vozidel

foto Ilustrační foto - Samořízená auta, která by se měla během několika desetiletí stát standardem, naprosto změní naše představy o dopravě. Učiní ji pohodlnější, bezpečnější a zpřístupní ji řadě lidí, kteří dosud neměli možnost autem samostatně jezdit. Na snímku z 21. září je interiér samořízeného vozu.

Komplexní etická analýza provozu autonomních vozidel a její bezprostřední uplatnění ve vývoji řídících softwarů je cílem společného projektu výzkumného týmu z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Řešení, které tým odborníků nabídne, má rozptýlit obavy potenciálních řidičů ze ztráty kontroly nad vozidlem. Výzkum finančně podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR).

Eticky konfliktní situace v reálném provozu jsou v současnosti velmi aktuální otázkou. „Brzy budou v nabídce autonomní vozidla vyšších stupňů automatizace a bez tohoto řešení, které nemá zatím nikdo k dispozici, je nebude možné uvést na trh. Projekt proto velmi vítáme a podporujeme,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR. Agentura do výzkumu vložila 4,5 milionu korun ze státních prostředků v rámci Programu ÉTA.

Benefity samořízených motorových vozidel orientujících se jen pomocí počítačových systémů jsou podle něj nasnadě. Jde o snížení emisí, zefektivnění dopravy nebo například snížení počtu dopravních nehod až o devadesát procent. Projekt, za kterým stojí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Ústav státu a práva Akademie věd ČR, Filosofický ústav Akademie věd ČR a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, pomůže zjistit preference potenciálních zájemců o autonomní vozidla a výrobcům nabídne komplexní etickou analýzu provozu. Ta bude bezprostředně uplatnitelná ve vývoji řídících softwarů.

Řešení českých výzkumníků pomůže rozptýlit obavy řidičů ze ztráty kontroly nad vozidlem a zároveň vyloučí jakékoli rozpaky nad jeho případnou koupí. „V rámci našeho projektu sestavíme modelové situace sociálního dilematu kolizí autonomních vozů a připravíme vizualizace pro online dotazníkovou metodu. Navíc nabídneme vůbec první výzkum morálních intuic pro řídící software aut a preferencí nákupu. Řídící program tak bude korespondovat s etickými normami společnosti. Dalším klíčovým výsledkem bude aplikace pro obecnou umělou inteligenci,“ přiblížil projekt Daniel D. Novotný z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Připomněl, že ukázky morálního jednání robotických aktérů v krizových situacích bude možné využít nejen pro tvorbu softwaru a legislativu, ale i pro situace s více stupni volnosti. Jde například o výzkum obecné umělé inteligence, u níž je zájem, aby jednala morálně.

Unikátní projekt odstartoval v loňském roce a dokončený by měl být za dva roky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď