Matematici: Je dobré, když si laik matematiku 'osahá'

foto Kalkulačka - ilustrační foto

Praha - Pro popularizaci matematiky je třeba ji laikům "zhmotnit" a ukázat její roli v digitálních technologiích, médiích, popkultuře i literatuře. Lidé musí prostě na vlastní oči spatřit, k čemu jim znalost bude. ČTK to sdělili matematici oslovení při příležitosti prvního Mezinárodního dne matematiky, který připadá na 14. března.

Podle Terezy Bártlové existují tři hlavní způsoby, jak popularizovat matematiku i laikům. "Jeden je, že tu abstraktní matematiku "zhmotníme". K tomu slouží hlavolamy či různá experimentální určení čísla pí," řekla ČTK matematička. Doporučila i origami. "Složíte tělesa, u kterých si vysloveně 'osaháte' ten tvar," vysvětlila. Druhá cesta podle Bártlové, která vyučuje statistiku na Univerzitě Karlově a působila i na střední odborné škole, vede přes umění a populární kulturu.

"Třeba v Alence v říši divů od Lewise Carrolla je ukryto spoustu matematických hádanek. Na workshopech zmiňujeme i seriál Simpsonovi, kde bývá hodně matematiky," upozornila. Třetím zásadním faktorem je podle ní předložit lidem konkrétní příklady a ukázat, k čemu jim nějaká znalost matematiky bude. "Pro každou z digitálních technologií kolem je matematika nutná a potřebná je i matematická gramotnost ohledně médií. Z novin i zpráv se na nás chrlí mnoho čísel, která je ale třeba správně interpretovat," řekla Bártlová, která vede popularizační přednášky pro lidi všech generací. "Snažím se jim matematiku maximálně zjednodušit, samozřejmě ne tak, abych posunula význam, ale aby to, co říkám pochopili," uzavřela s tím, že pracovat s laiky ji baví i díky kladným odezvám.

Také Jakub Šístek z Matematického ústavu Akademie věd zdůraznil, že matematika se dá nejlépe přiblížit tím, že odborník představí, kde je užitečná. "Popularizuji tak, že ukazuji věci ze svého oboru - simulace a využití superpočítačů," uvedl vědec. Na akcích pro veřejnost tím pomáhá "zkonkrétnit" matematické rovnice, které za simulacemi zprostředkovanými stroji stojí.

"Osvědčují se také přednášky pro středoškoláky, během Dnů otevřených dveří nám za týden přijde až tisíce lidí," řekl ČTK matematik Jiří Rákosník, který pracuje ve stejném ústavu. Míní však, že studenty na podobné akce vodí zpravidla dobří učitelé matematiky. "Špatní prostě nepřijdou," podotkl. Připomněl i pozitivní dopad matematických olympiád či akcí, kdy veřejnost pomocí různých pomůcek dostane matematiku takzvaně "do ruky". "Snažíme se překládat i vědecko-populární knížky, těch už vyšlo poměrně dost" uzavřel Rákosník.

Čtrnáctý březen Mezinárodním dnem matematiky prohlásila Generální konference UNESCO. Den, dosud neoficiálně slavený jako Den pí - s odkazem na první tři číslice 3, 1, 4, -, má připomenout důležitost a potřebnost matematiky v každodenním životě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď