Info.cz: Novým prorektorem UK má být po Kovářovi egyptolog Bárta

foto Český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta (na archivním snímku).

Praha - Novým prorektorem Univerzity Karlovy pro vnější vztahy po Martinu Kovářovi, který na funkci rezignoval v souvislosti s plagiátorskou kauzou, by se měl stát egyptolog Miroslav Bárta. Uvedl to server Info.cz. Potvrdil to rektor univerzity Tomáš Zima. Kovář se vzdal funkce prorektora koncem loňského roku, kdy ho doktorandi obvinili z opisování textů. To, že se dopustil plagiátorství, následně potvrdila etická komise UK.

Zima serveru řekl, že jmenování Bárty chce navrhnout akademickému senátu UK příští pátek.

Kovář na Filozofické fakultě UK vedl 15 let Ústav světových dějin, začátkem loňského prosince ale tři doktorandi upozornili na jeho možné opisování. Kovář v souvislosti s tím následně rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Etická komise fakulty pak v únoru uvedla, že Kovář opisoval rozsáhlé pasáže textů v knihách i studiích, které vznikaly v letech 1998 až 2018. Způsob, jakým Kovář své publikace připravoval, označila za nepřijatelný a neomluvitelný. Podle ní tak získal neoprávněně své tituly docenta a profesora a jejich udělení by se dalo napadnout. Krátce poté toto stanovisko potvrdila i etická komise UK.

Bárta je ředitelem Českého egyptologického ústavu a působí i na Filozofické fakultě UK. V Egyptě vede práce na vykopávkách a má za sebou nejen mnoho publikací, ale i archeologických objevů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď