Díky Honeywellu létají lidé bezpečně po celém světě

foto Letouny, na kterých se podílí firma Honeywell: Gulfstream 550 (vlevo) a Falcon900EX (vpravo) nad strojem Sedona2.

Letecký motor není bakelitová kalkulačka. I nejmenší detail musí sedět na setinu milimetru přesně, ve vzduchu se žádná chyba neodpouští. Pár kilometrů od centra Olomouce stojí továrna, kde vznikají součástky motorů pro soukromé tryskáče, Airbusy a Boeingy nebo vojenské stíhačky pro piloty české armády. Strojaři z Hluboček – Mariánského Údolí navazují na dlouhou tradici výroby letadel, teprve vstupem amerického Honeywellu se však jejich umění rozlétlo doslova po celém světě.

Plamence, skříně kompresorů, deflektory, difuzory, tepelné štíty, statory planetových převodovek nebo třeba pláště spalovacích komor. Spolehlivě fungující letecký motor je jedna velká a fascinující stavebnice. K výrobě natolik sofistikovaného stroje je potřeba kvalitní materiál, moderní technologie a hlavně odborníci, kteří ovládají svoje řemeslo. Za každým motorem jsou hodiny práce vývojářů, technologů, operátorů nebo laborantů, kteří na měřících přístrojích kontrolují, jestli má i ten nejmenší detail správné fyzikální či chemické vlastnosti.

Začalo to dílci pro migy

S výrobou leteckých motorů mají v Hlubočkách u Olomouce dlouholeté zkušenosti. Už v 50. letech vznikaly v továrně jménem Mora Moravia dílce pro stíhačky MiG-15, cvičné letouny L-29 Delfín a později i Turbolet L-410 nebo L-59 Super Albatros. Strojaři z údolí řeky Bystřice nevytvářeli celá letadla nebo motory, ale připravovali nezbytné díly, případně prototypy pro podniky v pražských Jinonicích, Kunovicích, Velké Bíteši, Považské Bystrici nebo ve Vodochodech. Jsou díky tomu podepsáni pod značnou částí dopravních, sportovních, zemědělských i vojenských strojů, které se v minulosti proháněly na nebi nad Československem.

Zatímco spousta tradičních strojírenských firem nedokázala překonat změny, ke kterým došlo v 90. letech, v Hlubočkách se transformace pro vstup na světové trhy vydařila. Nebyl to bezbolestný proces a kvůli poklesu poptávky po leteckých komponentech firma na krátkou dobu rozšířila výrobu o nerezové boilery, sudy na pivo nebo cyklokomponenty. S pomocí  strategického partnerství s americkou společností AlliedSignal to nakonec firma s novým názvem Mora Aerospace zvládla.

Zakázky pro airbusy a boeingy

Partnerstvím s Američany se v Hlubočkách podařilo uchovat unikátní know-how, které se velmi brzy ukázalo jako zásadní faktor pro další rozvoj. Firma záhy získala certifikace nezbytné pro výrobu leteckých dílců na světové scéně a pustila se do vývoje a výroby dílců pro turbínové motory a pomocné energetické jednotky (APU).

Po sloučení leteckých výrobců na globálním trhu došlo k očekávanému kroku a Mora Aerospace se v roce 2002 stala součástí amerického koncernu Honeywell Aerospace se sídlem ve Phoenixu. Strojaři od Olomouce se tím stali součástí firmy, která má společnou historii s řadou průkopníků civilního i vojenského letectví a aktivně se podílí dokonce i na vesmírných misích NASA. Otevřely se tak úplně nové možnosti – ať už ve smyslu využití leteckých dílců, šíře projektů, nebo kariérních možností pro šikovné odborníky z vývoje a výroby.

V Honeywell Aerospace Olomouc se dnes vyrábí zejména statické části turbínových motorů a pomocných energetických jednotek, které se využívají v soukromých tryskáčích, v masově rozšířených letadlech Airbus nebo Boeing, pracuje se tady rovněž na vojenských projektech a firma se zabývá i generálními opravami leteckých motorů. Ročně se do výroby zavádí desítky nových dílců a většina z nich se týká nového motoru Honeywell Turbofan (HTF 7000), který má před sebou několik desetiletí výroby.

Přibližně 99 procent výrobků je určeno pro mateřskou společnost. V průměru odchází  z Olomouce každý den odchází zásilka se 125 dílci do Arizony, kde se děje finální montáž motorů. Spolu s kolegy z Mexika, kde vyrábějí rotační dílce, patří olomoucký závod ke klíčovým dodavatelům pro celou Aerospace divizi společnosti Honeywell. S prací strojařů z Hluboček se člověk setká doslova po celém světě.

Výchova nové generace strojařů

O dobrém postavení olomouckého Honeywellu svědčí i fakt, že sem bylo z Phoenixu přesunuto na 300 strojů a zařízení, což znamenalo největší převod výroby v historii firmy. Díky tomu se zvýšil počet zaměstnanců, kterých v Hlubočkách pracuje mírně nad tisíc. Modernizace továrny neustále pokračuje, vznikly nové laboratoře a byla postavena další výrobní hala, kde strojaři pracují s tím nejmodernějším, co dnešní strojírenství nabízí – obrábějí laserem, řežou vodním paprskem, nanášejí speciální materiály plazmou, provádějí kontroly rentgenem, ultrazvukem nebo 3D scanem, svařují elektronovým paprskem. Jen v posledních letech firma investovala do nových strojů a zařízení téměř 700 milionů korun.

Honeywell to u Olomouce nemá na pár let. Špičkové stroje a high-tech materiály však dneska k výrobě leteckého motoru nestačí. Stejně jako jiné výrobní podniky se firma potýká s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Honeywell proto investuje hodně energie do zaškolování nováčků a sám si umí vychovat špičkové odborníky i z lidí, kteří se strojírenstvím do svého nástupu do firmy nepřišli do kontaktu. V Hlubočkách sází taky na spolupráci se školami, aby pro strojírenství a letecký průmysl nadchli mladou generaci. Děti a žáci základních škol tak mají pravidelnou možnost nahlédnout do moderní výroby, při výukových dnes se zase mohou dozvědět víc o letectví nebo o fungování motorů.

Specifickou skupinou, se kterou olomoucký Honeywell úzce spolupracuje, jsou studenti a absolventi technických středních a vysokých škol. Zkušení inženýři pomáhají studentům s vedením diplomových prací a firma úspěšně nabízí i stáže nebo tréninkové programy. Pro vysokoškoláky je nesmírně zajímavá možnost zapojit se do mezinárodních projektů, které vznikají napříč celou korporací. Mohou se podívat různě po světě, nebo dělat zajímavou práci se světovým výrobkem z fabriky vzdálené jen pár kilometrů od Olomouce. Mají tak možnost podílet se na formování budoucnosti celého odvětví aerospace.

Nejde pouze o kvantitu

Příběh společnosti Honeywell Aerospace Olomouc ukazuje, jak lze naplno využít potenciálu, který skrývá tuzemské strojírenství. Díky vstupu amerického partnera do tradiční firmy z Hluboček – Mariánského Údolí se povedlo strojírenskou výrobu nejprve stabilizovat a po pár letech rozšířit natolik, že dnes se s dílci leteckých motorů z fabriky člověk setká snad na všech světových letištích. Nejde však pouze o kvantitu. Propojením se společností Honeywell se k Olomouci dostaly ty nejlepší technologie, které moravským strojařům umožňují naplno využívat zkušenosti a rozvíjet talent pro špičkovou strojařinu.

BOX: Víte, že?

Zázrak na řece Hudson byl Made in Olomouc

Za každým hrdinou stojí někdo v pozadí. Za kapitánem „Sullym“, který dokázal v lednu 2009 nouzově přistát s Airbusem A320 na řece Hudson, přestože mu po srážce s hejnem kanadských hus vypověděly službu oba hlavní motory, se skrývá i špičková práce strojařů z olomouckého Honeywellu. Jak je to možné? Tragédii v New Yorku se kapitánovi Chesley Sullenbergerovi povedlo zabránit tím, že pohotově zažehnul pomocnou energetickou jednotku 131-9A APU. Podařilo se mu tak zachovat kontrolu nad strojem a snížit rychlost před nouzovým přistáním na vodní hladině. Díky tomu všichni pasažéři letu US Airways 1549 přežili a Tom Hanks si mohl za pár let před kamerou obléct slušivou uniformu pilota. A právě součástky motoru 131-9A APU vyrábějí strojaři v Hlubočkách v Honeywell Aerospace Olomouc

BOX: Jak šel čas

1951 – Zahájení výroby součástek leteckých motorů M05 a M06 v Hlubočkách.

1971 – Mora Moravia vyrábí statorové a žárové části motoru M601.

1981 – Mora Moravia se podílí na vývoji motoru DV2 pro letouny L-39, L-59 a JAK-130.

1996 – Mora Moravia vyrábí dílce pro motor cvičného letadla L-159 Alca.

1996 – Zahájena spolupráce s americkou firmou AlliedSignal.

2000 – Zřízení servisního střediska pro povinné generální opravy motorů.

2002 – Akvizice Mory Aerospace koncernem Honeywell.

2009 – Přesun veké části výroby z Phoenixu do Hluboček.

2018 – Výroba dílců a montáž vyšších celků do motoru Honeywell Turbofan.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď