Projekt Pro ženy ve vědě ocenil úspěšné vědkyně

foto Projekt L'Oréal Pro ženy ve vědě - program podporující talentované vědkyně již po deváté ocenil výjimečné projekty na poli české vědy. Na snímku finalistky.

Praha – Letošní ročník projektu L'Oréal Pro ženy ve vědě, program podporující talentované vědkyně již po deváté ocenil výjimečné projekty na poli české vědy. Ocenění získal výzkum, jak lze ovlivnit řízení osudu buněk, a výzkum nových metod zápisu informace v magnetických materiálech.

Dvě laureátky si převzaly ocenění, každá v hodnotě čtvrt milionu korun.

Celosvětově probíhající projekt se koná pod záštitou organizace UNESCO a odborným garantem v České republice je Akademie věd ČR. Letošní ročník se zároveň zařadil k nejúspěšnějším v historii projektu v ČR.

Letos se do programu přihlásil rekordní počet 71 vědkyň. Novinkou bylo rozdělení věkových kategorií – šanci na výhru měly nejen vědkyně do 35 let věku včetně, ale nově i účastnice od 36 do 45 let včetně.

Do finále odborná porota vybrala 16 nejlepších vědeckých prací, které jejich autorky obhajovaly osobně před odborníky z Akademie věd ČR a zástupci České komise pro UNESCO.

„Letošní ročník bych přirovnala k velmi napínavému utkání, kdy se na Akademii věd ČR sešlo velké množství rozličných osobností žen, ale i vědeckých prací. Ostatně tato situace je pěkně reflektována i v našich nových laureátkách, které jsou každá velmi výjimečnou ženou se zcela jinak zaměřeným projektem. Osobně bych ocenila všech 16 finalistek, jelikož dokázaly uspět ve velmi náročné konkurenci a jejich práce byly tematicky opravdu zajímavé. Pevně věřím, že se zúčastní i v příštím roce, a budou také moci vyhrát ocenění, které jim dopomůže nejen k dalšímu vědeckému bádání, ale i jako odměna za vytrvalou práci,“ uvedla předsedkyně poroty Blanka Říhová z Akademie věd ČR.

Nadace L´Oréal připravila ve spolupráci s Boston Consulting Group nezávislou mezinárodní zprávu, ze které vyplývá, že u dívek existuje třikrát menší pravděpodobnost získání doktorátu v oblasti vědy a zastoupení žen mezi vědci nepřesahuje 30 %. Projekt Pro ženy ve vědě je jen malou kapkou v moři, jak můžeme alespoň částečně projevit těmto ženám uznání a respekt. Letos tak byly již po deváté oceněny ženy, které svůj profesní život zasvětily náročnému vědeckému bádání.

Loňská laureátka projektu L'Oréal Pro ženy ve vědě Dagmara Sirová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity zaznamenala mimořádný úspěch, když postoupila do mezinárodního kola soutěže L’Oréal UNESCO For Woman in Science, International Rising Talents. Tato soutěž je mezinárodním pokračováním projektu L'Oréal Pro ženy ve vědě a Sirová zde jako historicky první vědkyně z České republiky reprezentovala naši zemi. .

Laureátky L´Oréal Pro ženy ve vědě 2015

Projekt L'Oréal Pro ženy ve vědě  - program podporující talentované vědkyně již po deváté ocenil výjimečné projekty na poli české vědy. Na snímku Prof. RNDr. Eva Matalová, Ph.D. - Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR v Brně – s prací Molekulární komunikace v kostech a s kostmi.

Prof. RNDr. Eva Matalová, Ph.D.

Eva pracuje na Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR v Brně.

Její dlouhodobý výzkum zjišťuje, jak lze ovlivnit řízení osudu buněk.  Eva studuje apoptické molekuly, které ovlivňují buněčnou smrt. Tyto molekuly hrají velkou roli v rozhodovacích procesech, tedy zda půjde buňka do apoptózy (smrti) nebo jestli bude diferencovaná. Tato oblast je atraktivní především pro nádorové biology.

K tématu žen ve vědě Eva říká:

„Ženský element ve vědeckém prostředí jsem nikdy výrazně neřešila, spíš hodnotím vědce podle toho, jak se staví k vědeckým problémům nebo k otázkám celkově. To znamená, jak vědci mozek takzvaně jiskří. Já mám ráda jiskřivé mozky, nikoli ty, kde se jen líně převaluje energie. A je mi celkem jedno, jestli je to muž nebo žena, ale je vidět, že se tam vytváří něco nového, nové myšlenky, názory a podobně.“

RNDr. Eva Schmoranzerová, Ph.D.

Projekt L'Oréal Pro ženy ve vědě  - program podporující talentované vědkyně již po deváté ocenil výjimečné projekty na poli české vědy. Na snímku RNDr. Eva Schmoranzerová, Ph.D. - Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze – s prací Spin-orbitronika: Nový způsob ukládání informací?

Eva působí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Zabývá se výzkumem nových metod zápisu informace v magnetických materiálech. V dnešní době totiž existuje značný rozdíl mezi rychlostí, s jakou je informace v počítačích zapisována a zpracovávána. Ve svém projektu se věnuje novým technologiím a způsobům, jak tuto informaci uchovávat na výrazně kratších škálách.

Eva jako vědkyně mladým ženám vzkazuje:

„Mladým ženám pohybujícím se na poli vědy bych poradila vydržet a vytrvat. Přítomnost žen ve vědeckém kolektivu přináší rozmanitost, která je pro fungování vědeckého kolektivu důležitá, proto by se mladé vědkyně neměly nechat odradit případným počátečním neúspěchem.“

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď