Nejlepší české vědkyně vybojovaly ocenění za tři čtvrtě milionu korun

foto Logo projektu Pro ženy ve vědě

Letošní ročník projektu L'Oréal Pro ženy ve vědě zná své tři vítězky. Program podporující talentované vědkyně již po osmé ocenil výjimečné projekty na poli české vědy. Celosvětově probíhající projekt se koná pod záštitou organizace UNESCO a odborným garantem v České republice je Akademie věd ČR. Za dobu existence projektu podpořil L´Oréal celkem šesti miliony korun již 24 českých vědkyň.

Boj o ocenění byl v letošním roce velmi náročný, protože počet přihlášek do programu se oproti loňskému roku zdvojnásobil. S počtem 67 přihlášených se letošní ročník zařadil k nejúspěšnějším v historii projektu. Do finále odborná porota vybrala 13 nejlepších vědeckých prací a jejich autorky dostaly možnost je osobně obhájit před odborníky z Akademie věd ČR, zástupci České komise pro UNESCO a také před generálním ředitelem společnosti L´Oréal Laurentem Boukobzou. Tři laureátky převzaly ocenění, každá v hodnotě čtvrt milionu korun, na slavnostním vyhlášení v Café Louvre v Praze 29. 5. 2014.

„Letošní ročník byl doslova soubojem na vědeckém poli, a to nejen díky rekordnímu počtu přihlášených, ale také díky velmi vysoké kvalitě soutěžních projektů. Počtu zájemkyň dopomohla i možnost využít získané finance nejen na vědecké bádání, ale i pro osobní účely. Každoročně se potkáváme s neuvěřitelně rozličnými ženami a mnoho z nich zastává nejen roli vědkyně, ale také manželky a matky. Každá z nich si zaslouží odměnu za své vysoké pracovní nasazení a odvahu pustit se do vědeckého bádání v oborech, kterým zpravidla dominují muži,“ dodává předsedkyně poroty prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. z Akademie věd ČR.

„L´Oréal tento rok již po osmé ocenil ženy, které svůj profesní život zasvětily náročnému vědeckému bádání. V současné době je mezi vědci necelých 30 % žen. Proti většímu zastoupení žen ve vědě hraje celá řada faktorů, včetně nedostatku ženských vzorů v tomto odvětví, nebo genderové stereotypy a předsudky. L´Oréal si proto klade za cíl dlouhodobě podporovat ženy na poli vědy a konkrétně v případě tohoto projektu tyto ženy odměnit a projevit jim naše uznání. Pevně věříme, že program Pro ženy ve vědě je důkazem, že ženy mají ve vědeckých oborech své nenahraditelné místo v souladu s mottem ocenění: Svět potřebuje vědu, věda potřebuje ženy, a nyní více než kdy jindy“ shrnuje Tereza Law, PR manažerka společnosti L´Oréal Česká republika.

Laureátky Stipendia L´Oréal Pro ženy ve vědě 2013

 

RNDr. Dagmara Sirová, Ph.D.

Laureátka Stipendia L´Oréal Pro ženy ve vědě 2013 RNDr. Dagmara Sirová, Ph.D.

Dagmara pracuje na Katedře biologie ekosystémů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Její dlouhodobý výzkum se zabývá interakcemi mezi rostlinami a mikroorganismy. Se svým vědeckým týmem Dagmara zkoumá bakterie, které dokáží pozitivně ovlivňovat růst a vitalitu rostlin. Jako modelový organismus využívá bezkořenovou rostlinu – bublinatku.

K tématu žen ve vědě Dagmara říká:

„Přítomnost žen ve vědě je velmi důležitá, protože ženy přinášejí jiný pohled na vědu a výzkumné problémy. Svět má momentálně mnoho naléhavých globálních témat, které je nutné řešit, a ženský přístup je leckdy přínosný.“

 

 

RNDr. Kateřina Kůsová, Ph.D.

Laureátka Stipendia L´Oréal Pro ženy ve vědě 2013 RNDr. Kateřina Kůsová, Ph.D.

Kateřina se věnuje studiu optiky ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR.

Zabývá se výzkumem pevných látek a nanomateriálů a do projektu se přihlásila s materiálovým výzkumem křemíkových nanočástic. Ty jsou zajímavé tím, že na rozdíl od běžného křemíku mohou relativně dobře svítit. V praxi by se daly křemíkové nanočástice využít v elektronických obvodech (například do počítačů a dalších elektronických zařízení) nebo by mohly být využity pro značkování buněk.

Kateřina jako vědkyně a současně matka malé holčičky mladým ženám vzkazuje:

„Pokud se chcete věnovat vědě, obrňte se trpělivostí a nevzdávejte se. Rovnoměrně rozdělit čas mezi rodinu a vědeckou práci může být sice obtížné, ale když budete mít podporu svého okolí, dá se zvládnout vše.“

 

 

Mgr. Zuzana Starostová, Ph.D.

Laureátka Stipendia L´Oréal Pro ženy ve vědě 2013 Mgr. Zuzana Starostová, Ph.D.

Zuzana pracuje na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity a zabývá se zoologií.

Do projektu se přihlásila s výzkumem zaměřeným na studium energetických nákladů regenerace tkání, konkrétně na příkladu regenerace ocasu u ještěrů.

Zastoupení žen ve vědě oceňuje: „Smíšené týmy jsou dle mého názoru více tvůrčí v hledání způsobů, jak dosáhnout vytyčeného cíle.“

Zuzana ctí lidové motto: Líná pusa, holé neštěstí.

„Ve vědě, a nejenom v ní, je velmi důležité nebát se zeptat, komunikovat a debatovat nad otázkami. Jen díky tomuto postupu je možné dosáhnout výsledků nejen na poli pracovním, ale i v osobním životě.“

 

Informace o projektu Pro ženy ve vědě najdete také na www.prozenyvevede.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď