Startuje osmý ročník projektu Pro ženy ve vědě

foto Logo projektu Pro ženy ve vědě

Dnešním dnem odstartoval v České republice nový ročník ojedinělého projektu Pro ženy ve vědě, který již od roku 1998 podporuje světová organizace UNESCO a společnost L'Oréal. Tři mladé české vědkyně letos opět získají stipendium ve výši 250.000 Kč, s nímž mohou naložit zcela podle svého uvážení.

K účasti v projektu stačí málo – přihlásit svou odbornou práci na www.prozenyvevede.cz.

Projekt Pro ženy ve vědě je určen mladým ženám do 35 let, které dosáhly doktorského titulu a dlouhodobě se věnují vědecké činnosti. Stipendium ve výši 250.000 Kč, které získají tři vítězky, pro ně může představovat jak finanční prostředek pro vlastní výzkum, tak třeba i odreagování v podobě vysněné dovolené nebo hlídání dětí.

„Velmi si vážíme každoročního zájmu několika desítek účastnic o naše stipendium a jsme rádi, že díky nim můžeme naplňovat hlavní motto projektu – Svět potřebuje vědu, věda potřebuje ženy. Zároveň si uvědomujeme, že řada z uchazeček se snaží skloubit roli ženy, matky a vědkyně, a proto necháváme zcela na posouzení výherkyň, jak s penězi naloží. Díky stipendiu si tak mohou dovolit zaplatit například chůvu a dále se věnovat vědeckému výzkumu,“ přibližuje netradiční využití výhry Laurent Boukobza, generální ředitel L’Oréal Česká republika.

Přihlášení do projektu je velmi jednoduché. Adeptky v termínu od 6. 12. 2013 do 31. 1. 2014 vyplní přihlašovací formulář a vloží potřebné podklady na webovou stránku www.prozenyvevede.cz, přihlášku zároveň odevzdají i v písemné podobě. Splnit musí pouze dvě základní podmínky – věk do 35 let včetně a dosažený titul Ph.D. Přihlášky poté vyhodnotí odborná porota složená ze zástupců Akademie věd, odborného garanta projektu, a organizace UNESCO.

Vítězkami loňského ročníku se staly Ing. Lubomíra Balková, Ph.D., z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské pod ČVUT v Praze, PharmDr. Martina Čečková, Ph.D., z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové UK v Praze a MUDr. Eva Froňková, Ph.D., z Laboratorního centra CLIP z Kliniky dětské hematologie a onkologie, 2. LF UK a FN Motol Praha.

V posledních šestnácti letech bylo v rámci programu L’Oréal-UNESCO "Pro ženy ve vědě" oceněno tisíce vědkyň z 60 zemí celého světa. Společnosti L’Oréal se tak daří podporovat a zviditelňovat výjimečnou kvalitu vědecké práce a dává nejen českým ženám příležitost k dalšímu vědeckému rozvoji. Více informací najdete na www.prozenyvevede.cz.

Mezinárodní projekt For Women In Science vznikl v roce 1998 na základě spolupráce organizace UNESCO a společnosti L’Oréal s cílem podpořit ženy působící na poli vědy a ocenit jejich úsilí. V České republice jsou speciálním stipendiem každoročně oceněny tři nadějné vědkyně do 35 let, které na základě předložených vědeckých prací vybere odborná porota.

Na mezinárodní úrovni je pak vybraným mladým vědkyním, jejichž projekt přijala uznávaná vědecká instituce mimo jejich domovskou zemi, rozděleno dalších 15 mezinárodních stipendií. UNESCO a L’Oréal každoročně vyznamenává i pět významných badatelek, které se za svou kariéru staly vzorem pro následující generaci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď