Uvedl to německý ministr obrany Boris Pistorius v Berlíně při rozhovoru s novináři na okraj cvičení Bundeswehru Medic Quadriga 2026, informuje agentura Ukrinform.
"Všichni vědí, že systémů protivzdušné obrany a munice pro ně, stejně jako raket, je v současné době ve světě nedostatek. Proto je nesmírně důležité, abychom kvůli válce, která se nyní odehrává na Blízkém východě, neztratili pozornost na válku v Evropě - válku, kterou Putin vede proti Ukrajině," řekl Pistorius v odpovědi na otázku, jak může válka proti Íránu ovlivnit další dodávky munice na Ukrajinu.
Podle něj musí partneři "spojit veškeré úsilí", aby pokračovali v organizaci a obstarávání maximálního možného množství potřebných zbraní na podporu Ukrajiny.
Zároveň musí podle Pistoria spojenci brát v úvahu i potřeby zemí Blízkého východu, zejména států Perského zálivu, které mohou potřebovat pomoc v oblasti obranných systémů nebo logistiky.
Ministr uvedl, že v současné době probíhají konzultace s partnery ohledně rozdělení úsilí.
"Jsem nyní pod časovým tlakem, protože během cesty autem musím zavolat jednomu z kolegů z oblasti Perského zálivu. V současné době s několika z nich hovořím, abychom přesně toto zkoordinovali," uvedl.
Pistorius dodal, že evropští partneři budou koordinovat své kroky a rozdělí si odpovědnost v závislosti na prioritách.
"Zaměřujeme se na Ukrajinu, východní křídlo a Atlantik. Ostatní partneři mohou mít jiné priority. Hlavní je, aby vše bylo koordinováno," řekl.
Německý ministr zahraničí Johann Wadephul již dříve uvedl, že podpora Ukrajiny v její obranné válce proti Rusku zůstává pro Německo klíčovou prioritou navzdory eskalaci na Blízkém východě.
Fotografie Ukrinformu lze zakoupit zde










