V Paříži se koná setkání o ochraně a obnově kulturního dědictví Ukrajiny

Zástupci Kulturního centra Ukrajiny ve Francii se zúčastnili setkání na vysoké úrovni na francouzském ministerstvu kultury, které bylo věnováno otázkám zachování kulturního dědictví a architektury Ukrajiny.

Podle agentury Ukrinform to prohlásilo Centre Culturel d'Ukraine en France dne Facebooku .

Akce byla uspořádána ve spolupráci s Mezinárodní aliancí pro ochranu kulturního dědictví v konfliktních oblastech (ALIPH) v rámci Ukrajinské sezóny ve Francii. Setkání se zúčastnili zástupci předních kulturních institucí.

Diskuse byla zahájena za účasti vysoce postavených úředníků: Francouzská ministryně kultury Rachida Dati, místopředsedkyně vlády pro humanitární politiku a ministryně kultury Ukrajiny Tetiana Berežná, evropský komisař pro mládež, kulturu, sport a mezigenerační spravedlnost Glenn Micallef a předsedkyně Nadace ALIPH Bariza Khiari.

Přečtěte si také: Zelenská: Přední litevské univerzity se připojují ke Globální koalici ukrajinistiky

Účastníci diskutovali o kritických výzvách, kterým Ukrajina čelí při ochraně kulturních statků, a koordinovali další kroky směřující k obnově poškozených architektonických památek.

Konstatuje se, že setkání se stalo důležitým projevem solidarity Francie a evropských partnerů s Ukrajinou a podpory její kulturní identity.

Připomínáme, že rozsáhlý projekt s názvem "Ukrajinský neofolklór" byl představen na jednom z nejprestižnějších světových veletrhů designu Maison&Objet, který se právě koná v Paříži. Výstava představuje současnou reinterpretaci národních tradic prostřednictvím inovativních forem a technologií.

Foto: Francie / Facebook: Centre Culturel d'Ukraine en France (Kulturní centrum Ukrajiny ve Francii)

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 30.01.2026 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 30. ledna 2026

Očekáváme v 09:00 0°C

Celá předpověď