Sybiha sdílí podrobnosti o dvoustranných schůzkách mezi Ukrajinou a Ruskem v Abú Zabí

Během jednání v Abú Zabí se vedle třístranného formátu uskutečnila i dvoustranná jednání mezi ukrajinskou a ruskou delegací - bez pseudohistorických přednášek a se soustředěnými věcnými diskusemi, zejména o možném příměří.

Ministr zahraničních věcí Andrij Sybiha to uvedl v rozhovoru s Evropské pravdy , informuje agentura Ukrinform.

Podle něj je velmi důležité, že americká strana zůstává zapojena do mírového procesu, "protože existovala různá rizika a výzvy." Za pokrok označil i to, že se podařilo dosáhnout třístranných jednání v Abú Zabí.

Na otázku, zda zde existuje dvoustranná ukrajinsko-ruská stopa, odpověděl Sybiha kladně.

"Jednání mezi členy delegací se uskutečnila. Jednání jsou velmi obtížná. Můžeme však konstatovat kvalitativní změnu ve složení ruské delegace. Jsou to jiní lidé a už tam nebyly ty pseudohistorické přednášky. Rozhovory byly velmi soustředěné," řekl.

Přečtěte si také: "V roce 2015 se uskutečnila první schůzka s ruskou stranou: MZV Ukrajiny o Salviniho výzvě ke kapitulaci: Doporučujeme mu, aby se obrátil na Putina

Dodal, že samostatnou kolej tvoří jednání mezi zástupci vojenského bloku, zahrnující jak vojenskou rozvědku, tak generální štáb.

"Probíhaly věcné diskuse o parametrech příměří nebo klidu zbraní, o postupu monitorování nebo ověřování příměří a o vymezení časových lhůt - co si která strana představuje pod tím či oním termínem," poznamenal Sybiha.

Jak informovala agentura Ukrinform, na třístranné setkání v Abú Zabí (SAE) se konalo 23.-24. ledna. Zabývala se parametry ukončení války. Vojenští představitelé rovněž stanovili seznam otázek pro další jednání.

A nové setkání Ukrajiny, Spojených států a Ruska se může uskutečnit v neděli 1. února.

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 30.01.2026 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 30. ledna 2026

Očekáváme v 09:00 0°C

Celá předpověď