Uvedl to ministr pro veterány a lidi na britském ministerstvu obrany Al Carns, informuje agentura Ukrinform.
"Ukrajině bylo nyní poskytnuto třináct systémů protivzdušné obrany RAVEN, což ukrajinským jednotkám dává možnost rychle se bránit proti ruským vzdušným hrozbám," uvedl v písemné odpovědi poslanci parlamentu Benu Obese-Jectymu.
Podle něj Ukrajina rovněž obdržela dva prototypy systémů protivzdušné obrany Gravehawk.
"Z dalších 15 systémů GRAVEHAWK, které jsou předmětem smlouvy, bude první várka dodána v nejbližší době a posílí schopnost Ukrajiny chránit klíčovou infrastrukturu před hloubkovými údery Ruska," uvedl Carns.
Systém Raven je určen k zajištění ochrany na krátkou vzdálenost proti bezpilotním letounům, letadlům a vrtulníkům operujícím v blízkosti frontové linie. Jedná se o řešení protivzdušné obrany vyvinuté speciálně pro Ukrajinu a financované Spojeným královstvím. Systém využívá upravené rakety AIM-132 ASRAAM Královského letectva odpalované z pozemních platforem.
Gravehawk je společný britsko-dánský systém, který využívá stávající ukrajinské rakety vzduch-vzduch R-73 (AA-11 Archer) v pozemní roli. Je určen k boji proti bezpilotním letounům, ale může také poskytovat obranu proti letadlům, vrtulníkům a potenciálně i řízeným střelám. Využití střel, které již Ukrajina má ve výzbroji, má zjednodušit logistiku a urychlit nasazení.
Jak bylo oznámeno, Spojené království se rozhodlo poskytnout Ukrajině prostředky protivzdušné obrany v hodnotě 600 milionů liber, aby pomohlo chránit Ukrajince před ruskými útoky během zimních měsíců.
Foto: ukdefencejournal.org.uk.










