Reakce Polska a NATO na narušení vzdušného prostoru je přiměřená a uvážená - bývalý důstojník RAF

Cílem vpádu ruských bezpilotních letounů do polského vzdušného prostoru bylo otestovat obranu a politickou vůli NATO, ale zdá se, že pokus Kremlu nevyšel.

Tvrdí to Toby Dickinson, bývalý manažer vzdušných a kosmických bojů v RAF, který poskytl exkluzivní komentář agentuře Ukrinform.

"Byl to další Putinův pokus prozkoumat obranyschopnost a politickou vůli NATO," řekl.

Pokud jde o to, zda Putin dosáhl svého cíle, Dickinson upozornil na jednotnost reakcí politických představitelů napříč NATO a EU, což naznačuje, že šéf Kremlu zřejmě neuspěl.

"NATO ctilo hrozbu a vypořádalo se s ní na taktické úrovni, čímž dalo Putinovi najevo, že to nebude tolerováno, a zároveň se vyhnulo eskalaci na naší straně," zdůraznil bývalý manažer leteckých bojových operací RAF.

Podle jeho názoru byla reakce Polska na narušení vzdušného prostoru NATO ze strany Ruska "přiměřená a účinná" a reakce generálního tajemníka NATO Marka Rutteho - měřená tím, že hovořil o "vniknutí", nikoli o "útoku", což je "v této fázi vhodné".

Dodal, že pokračující agresivita a provokace ze strany Ruska posilují potřebu jednoty Aliance, "trvalé ostražitosti na všech úrovních a toho, aby NATO a EU nadále zvyšovaly připravenost čelit ruské agresi".

Jak informovala agentura Ukrinform, v noci na středu 10. září narušilo několik bezpilotních letounů polský vzdušný prostor během masivního útoku na Ukrajinu.

Polský premiér Donald Tusk potvrdil že to byly ruské drony, které ve velkém počtu narušily vzdušný prostor země.

Dodal, že drony, které představovaly přímou hrozbu, byly sestřeleny.

NATO na žádost Polska, odvolalo na článek 4 Severoatlantické smlouvy. poté, co ruské bezpilotní letouny v noci narušily jeho vzdušný prostor.

Foto: AA

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 10.09.2025 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 10. září 2025

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď