Tři podezřelí odsouzení v případu MH17 musí zaplatit 16 milionů eur jako náhradu škody – rozsudek

Bývalý agent FSB, bývalý "ministr obrany DPR" Igor Girkin (také znám jako Strelkov), generál, v době sestřelení plukovník GRU generálního štábu ruských ozbrojených sil, šéf "GRU DPR" Sergej Dubinskij a ukrajinský občan Leonid Charčenko, kteří byli shledáni vinnými v případu sestřelení letu MH17, musí zaplatit odškodnění ve výši 16 milionů eur.

Nizozemský soud v Haagu vydal takový rozsudek ve čtvrtek 17. listopadu, podle zpravodaje agentury Ukrinform v Haagu.

Předseda soudu Hendrik Steenhuis uvedl, že celkem musí Dubinsky, Girkin a Charčenko zaplatit více než 16 milionů eur (asi 16,5 milionu korun).

Soud předtím odsoudil tři podezřelé v případu MH17 a odsoudil je k doživotnímu vězení. Čtvrtý podezřelý, ruský státní příslušník, podplukovník GRU, Oleg Pulatov byl osvobozen.

Let MH17 společnosti Malaysia Airlines na trase z Amsterodamu do Kuala Lumpuru byl sestřelen nad obsazenou oblastí Doněcké oblasti 17. července 2014. Na palubě bylo 283 cestujících a 15 členů posádky. Všichni zemřeli. Mezinárodní společný vyšetřovací tým oznámil, že letadlo bylo sestřeleno z raketového systému Buk, který patřil 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil umístěné v Kursku.

Obžalovanými jsou Igor Girkin (Strelkov), bývalý plukovník ruské FSB a bývalý takzvaný ministr obrany „Doněcké lidové republiky“; Sergej Dubinskij, generál (v době sestřelení – plukovník) hlavního zpravodajského ředitelství generálního štábu ruských ozbrojených sil; Oleg Pulatov, podplukovník hlavního ředitelství zpravodajské služby generálního štábu ruských ozbrojených sil; Ukrajinský občan Leonid Charčenko, který bojoval na straně takzvané „Doněcké lidové republiky“. Má se za to, že se podílejí na přepravě a bojovém použití raketového systému Buk.

V březnu 2020 začal okresní soud v Haagu projednávat případ sestřelení letu MH17.

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď