Před koronavirem účinně chrání středomořský keř cist krétský - video

foto

Účinnou prevencí před nákazou novým typem koronaviru SARS-CoV-2 mohou být po staletí využívané léčivé rostliny. Naději, kterou vědci napříč světem vkládají do cistu krétského, nově potvrdil tým maďarského virologa a klinického mikrobiologa Istvána Jankovicse. V době zvyšujícího se rizika nákazy a stále probíhajícího vývoje vakcín a léčiv na onemocnění covid-19 je pozitivní, že přípravky obsahující extrakty cistu a dalších rostlin s antivirotickými účinky už jsou na trhu.

Rostliny rodu Cistus obsahují velké množství polyfenolů a vynikají svými antivirotickými vlastnostmi. Odborníci z maďarské Complex Medical Centre Déli Kliniky v Budapešti se pod vedením virologa a klinického mikrobiologa Istvána Jankovicse zaměřili na výzkum účinků polyfenolů cistu krétského (Cistus creticus), jehož extrakt obsahuje vysoké množství polárních sloučenin. Tyto sloučeniny se dobře vážou na povrch virů a buněk, narušují jejich bílkovinový obal, čímž se zvyšuje jejich přímý inhibiční účinek.

Maďarský vědecký tým ověřil své hypotézy in vitro na kultivacích známých jako Vero buňky. Ty pocházejí z ledvin kočkodana zeleného a standardně se používají právě při testování virové replikace. V dalších fázích se chce tým Istvána Jankovicse zaměřit na testování in vivo. „Buněčná kultura ledviny kočkodana zeleného je velmi citlivá a SARS-CoV-2 se v ní výborně rozmnožuje. Po dosažených výsledcích se proto dá předpokládat, že extrakty cistu budou schopny zabránit rozmnožování viru a předcházet infekci i na sliznici dýchacích cest savců,“ uvedl István Jankovics.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Dosažené výsledky navíc potvrdily, že extrakt cistu krétského nejenže zamezuje růstu virů, ale zároveň usměrňuje patologické imunologické reakce, způsobené virovou infekcí, čímž pomáhá snižovat závažnost onemocnění. „V případě onemocnění SARS, MERS a ptačí chřipky extrakt z cistu usměrňuje takzvané cytokinové bouře, tedy závažné imunitní reakce, při nichž napadený lidský organismus produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Právě tato imunitní reakce může podle některých expertů vysvětlovat úmrtí mladších pacientů s onemocněním covid-19,“ dodal Jankovics, jehož závěry validovala maďarská Complex Medical Centre Déli Klinika v Budapešti.

Účinky cistu rapidně zvyšují příměsi dalších léčivek

Zadavatelem studie byla maďarská společnost Fytofontana Kft., která nechala otestovat nejen čisté extrakty cistu krétského, ale také roztok na bázi cistu krétského v kombinaci s výtažky z šalvěje lékařské, echinacey purpurové, aceroly a citrusových bioflavonoidů, který řadu let úspěšně prodává pod názvem Virostop. „Inhibiční účinek samotného cistu, byť trval i po 96 hodinách inkubace viru, byl nižší než v případě vzorku Virostopu. V dalších testech proto chceme prověřit inhibiční účinek dalších rostlinných složek a jejich synergie,“ upozornil István Jankovics, který se před více než 10 lety podílel na vývoji uvedeného přípravku. Virostop ústní sprej, který je registrován jako zdravotnický prostředek I. třídy, vykazuje své inhibiční účinky dokonce i při zředění v poměru 1 : 640.

Některé druhy cistů a výše zmíněné léčivé rostliny se silnými antivirotickými účinky se používaly v lidovém léčitelství už v období starověku a své místo mají také v moderní medicíně. Mezi mnoha přístupy k prevenci koronavirových chorob bylo ovšem jejich možné využití zatím poněkud podceňováno. „Cist krétský umožňuje vedle terapeutické aplikace také profylaktické použití v rizikových skupinách. Navíc je důležité, že prostřednictvím svého účinku přímo na patogenní zárodek nevede k vytvoření rezistence proti antivirotikům,“ uvedl Ondrej Michlo, zástupce švýcarského holdingu Herb-Pharma. Na základě provedené in vitro studie předpokládáme, že ústní sprej VIROSTOP nastříkaný na sliznici vytváří ochrannou bariéru a tím účinně zabraňuje množení a průnikům virů.

Přípravek Virostoppatří mezi volně prodejné zdravotnické pomůcky I. třídy. Registrován byl v Maďarsku v roce 2011. Dosud bylo prodáno více než 1,5 milionu balení ústního a nosního spreje, který je zatím nabízen jako prevence proti chřipce a nemocem z nachlazení, ale do budoucna může sehrát významnou roli v potlačování celosvětové pandemie koronaviru SARS-CoV-2.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď