3 typy pojištění, které potřebuje opravdu každý

foto

I když obvykle nemůžeme zabránit neočekávaným událostem, můžete získat jistou ochranu. Pojištění má chránit, alespoň před finanční ztrátou, v případě, že nastane neočekávaný vývoj událostí. Existuje však mnoho typů pojištění a většina poradců vám řekne, že byste je měli mít všechny. Může tak být obtížné určit, jaké pojištění opravdu potřebujete.

Pořízení správného typu a výše pojištění závisí vždy na vaší konkrétní situaci. Při budování pojistného portfolia hrají roli faktory, jako jsou děti, věk, životní styl a hodnota vašeho majetku. Ať je vaše situace jakákoliv, existují tři typy pojištění, na kterých se většina odborníků shodne, že byste je měli mít sjednané: životní pojištění, úrazové pojištění a pojištění vozidla.

Životní pojištění

Mezi největší výhody životního pojištění patří, že v případě neštěstí je z něj možné zaopatřit vaše pozůstalé. To je zvláště důležité, pokud máte rodinu, která je závislá na vašem platu, ze kterého je hrazena většina účtů.

Sjednání životního pojištění je každopádně rozumné pouze u tradičních institucí se stabilní pozicí na trhu, uzavíráte ho přeci jenom na dlouhou dobu. Přesně tyto charakteristiky splňuje ČSOB pojišťovna, která nabízí širokou škálu druhů pojištění včetně životního.

Odborníci z oboru navrhují výši pojistné částky, která pokrývá alespoň 10násobek vašeho ročního příjmu. Výše pojistného pak ale může být poměrně vysoká, a ne každý si ji může dovolit. Při odhadování výše požadovaného krytí životního pojištění nezapomeňte zohlednit nejenom náklady na pohřeb, ale také vaše běžné výdaje na život. Patří mezi ně splátka hypotéky, nesplacené půjčky, platby za energie a péči o děti nebo budoucí náklady na vysokou školu vašich dětí. Každopádně se můžete konkrétním výpočtem dobrat k nižší částce, než je zmiňovaný 10násobek vašeho ročního příjmu a na pojistném tak můžete ušetřit.

Sjednání životního pojištění nepodceňujte, velká část českých rodin by nebyla schopná pokrýt své každodenní výdaje do jednoho měsíce od smrti hlavního živitele. Pokud jste tak tedy ještě neudělali, možná byste měli zvážit jeho uzavření.

Úrazové pojištění

Statisticky jste vy a vaše rodina jen jeden vážný úraz od bankrotu. Uvědomte si, že pokud se vám stane úraz dlouhodobého charakteru skončíte v lepším případě na nemocenské a jako zaměstnanci vám vypadne 40 % příjmů, v horším případě jako OSVČ nemusíte pobírat vůbec nic. Jak potom budete zvládat vaše měsíční výdaje?

Z toho důvodu byste si měli sjednat úrazové pojištění, které vám zajistí denní odškodné následkem úrazu, které by mělo krýt minimálně 40 % vaší ušlé mzdy. Za pár set korun měsíčně tak budete vy i vaše rodina relativně v bezpečí. Jako ideální poskytovatel úrazového pojištění se jeví například Allianz pojišťovna, která nabízí svým klientům špičkový servis 24 hodin 7dní v týdnu, rychlé řešení pojistných událostí a individuální přístup.

Jenom výše zmíněná čísla by vás měla motivovat k pořízení úrazového pojištění nebo přezkoumání jeho stávajícího stavu a případného zvýšení pojistného krytí. Úrazové pojištění toho navíc nabízí mnohem více než pouze denní odškodné. Můžete si sjednat i pojištění pro případ invalidity následkem úrazu, pojištění hospitalizace následkem úrazu nebo pojištění pracovní neschopnosti následkem úrazu.

Pojištění vozidla

Většina českých domácností vlastní automobil a jako vlastník máte zákonnou povinnost si sjednat povinné ručení vašeho vozu, v řadě případů se však vyplatí sjednat i havarijní pojištění, zvlášť pokud jezdíte dražším vozem. Pojištění vozidla lze pohodlně vyřídit online, a proto se ke sjednání autopojištění nabízí například Direct pojišťovna, která kromě samozřejmého sjednání online, nabízí také právní pomoc zdarma nebo ukončení smlouvy bez poplatku.

Jak asi sami víte, pravidelně se provádějí silniční kontroly, při kterých je ověřováno sjednání povinného ručení a pokud ho nemáte, pokuta vás nemine. Řídíte-li však bez pojištění automobilu a máte nehodu, pak budou pokuty pravděpodobně to nejmenší, co vás jako trest čeká. Zaviníte-li dopravní nehodu, z vašeho povinného ručení jsou hrazeny škody na druhém voze, případě škody, které způsobíte třetím stranám. Havarijní pojištění vás však navíc ochrání i před hrazením škod na vlastním vozidle a stejně tak před vandalismem, krádeží nebo přírodními živly. Proto stojí za úvahu sjednání i tohoto dobrovolného autopojištění.

Stejně jako u všech jiných pojištění budou náklady na pojištění vozu určovat vaše individuální okolnosti. Abyste si zajistili to správné pojištění, můžete také porovnat několik nabídek a nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda nemáte nárok na slevu na pojistném na základě vašeho věku nebo prodlužujícího se bezeškodného průběhu.

Slovo závěrem

Většina odborníků souhlasí s tím, že životní pojištění, úrazové pojištění a autopojištění jsou tři typy pojištění, které musíte mít. U životního a úrazového pojištění je většinou lepší vybírat z nabídek stabilních a zavedených pojišťoven. U autopojištění se naopak často vyplatí více zkoumat dostupné nabídky, případně využít srovnávače.

Nezapomínejte také, že pokud si sjednáte vícero druhů pojištění u jedné pojišťovny, můžete se dočkat i zajímavé slevy, což může zejména při sjednání povinného ručení a havarijního pojištění hrát významnou roli. Nakonec pak myslete na to, že i když vám může připadat pojištění drahé, nemít ho vás může přijít mnohem dráž.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

17°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď